K tříčlennému arbitrážnímu tribunálu, který má sídlo v Ženevě a který se již začal zabývat uplatňovaným nárokem, ČEZ nedávno zaslal zdůvodnění své žaloby včetně znaleckých posudků, jak informoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž ve čtvrtek.
Arbitráž byla zahájena ČEZem v únoru tohoto roku na základě krácení dohodnutých dodávek plynu. Tato situace se dále zkomplikovala po únorovém útoku Ruska na Ukrajinu v loňském roce a následných protiruských sankcích uvalených Evropskou unií. Gazprom, který drží největší zásoby zemního plynu na světě a má monopol na jeho vývoz z Ruska, v reakci zastavil provoz plynovodu Nord Stream 1 do Německa.
Od zahájení arbitráže byl již sestaven kompletní tribunál a vyřízeny další procesní kroky. ČEZ poskytl arbitrážnímu tribunálu podrobné odůvodnění žaloby s upřesněnou částkou náhrady, která přesahuje miliardu korun.
Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš uvedl, že ruská energetická válka proti Evropě začala již před rokem před invazí na Ukrajinu, kdy Rusko začalo snižovat dodávky plynu.
Analytici kontaktovaní ČTK poukazují na to, že klíčovým prvkem v arbitráži bude určení okolností vzniku možné škody a že pokud ČEZ prokáže porušení smlouvy, má velkou šanci na odškodnění. Možnost vymáhání odškodnění z majetku Gazpromu v cizích zemích je pravděpodobná, zatímco v Rusku je tato možnost nepravděpodobná, dle expertů na mezinárodní obchodní právo.
Zdroj: ČTK