Názory analytiků se liší ohledně výsledku čistého zisku, kde odhady kolísají mezi 10,4 až 12,1 miliardy korun. Minulý rok ČEZ v prvním čtvrtletí vykázal čistý zisk 10,8 miliardy korun. Výsledky za první čtvrtletí letošního roku budou zveřejněny energetickou skupinou v úterý.
Milan Lávička z J&T Banky předpokládá EBITDA ve výši 38,5 miliardy korun, což by znamenalo meziroční nárůst o 19%. „Především absence odvodů z nadměrných tržeb, které ČEZ evidoval v minulém roce, vedla k růstu, přestože inflační tlaky na provozní a personální náklady tento růst částečně kompenzují,“ komentuje. Analytik z Komerční banky, Bohumil Trampota, očekává EBITDA 38,4 miliardy korun.
Provozní zisk loňského roku výrazně ovlivnily odvody z nadměrných příjmů, zavedené vládou jako opatření pro pokrytí mimořádných státních výdajů během energetické krize. Tyto odvody skončily na konci minulého roku.
Společnost stále čelí efektům tzv. windfall tax, daň z neočekávaných zisků, která se vztahuje na energetické, petrochemické, těžební společnosti a velké banky, a ovlivňuje i hospodaření ČEZ.
„Čistý zisk je ovlivněn speciální daní z neočekávaných zisků platnou pro roky 2023 až 2025 a zvýšením standardní korporátní daně z 19% na 21%, což by mělo vést k efektivní daňové sazbě kolem 55%. Očekáváme čistý zisk ve výši 12,1 miliardy korun,“ uvádí Trampota.
Lávička předpokládá ještě vyšší dopad windfall tax a zvýšení daně z příjmu, s efektivní daňovou sazbou dosahující 62% a čistým ziskem 10,4 miliardy korun.
S výsledky by ČEZ mohl také prezentovat návrh dividendy z loňského zisku, podle předpokladů na horním okraji oficiální dividendové politiky, což by odpovídalo 52 korunám na akcii. Analytici očekávají, že stát podá protinávrh na vyplacení celého zisku, což by znamenalo dividendu 65 korun na akcii, stejně jako v loňském roce.
Čistý zisk ČEZ v loňském roce klesl o 63% na 29,6 miliardy korun, což i přesto znamená, že společnost vykázala nejvyšší zisk za deset let s výjimkou rekordního roku 2022.
Zdroj: ČTK, zdroj úvodní fotografie: Forbes.cz