Čínští politici čelí nelehkému úkolu ve snaze oživit růst po krátkém zotavení po covidové době v důsledku přetrvávající slabosti v klíčovém realitním průmyslu, kolísající měně a slabé celosvětové poptávce po čínském zboží.
Průmyslová produkce v srpnu vzrostla o 4,5% oproti předchozímu roku, jak ukázaly v pátek zveřejněné údaje Národního statistického úřadu (NBS), zrychlily svůj růst z tempa 3,7% v červenci a překonaly očekávání 3,9% nárůstu v průzkumu agentury Reuters mezi analytiky. Růst zaznamenal nejrychlejší tempo od dubna.
Maloobchodní tržby se v srpnu také zvýšily rychlejším tempem o 4,6% díky letní cestovní sezóně a byly nejrychlejším růstem od května. To ve srovnání s 2,5% nárůstem v červenci a očekávaným 3% nárůstem.
Pozitivní údaje naznačují, že příval nedávných opatření na podporu ochabující ekonomiky začíná přinášet ovoce.
Podle analytiků však trvalé oživení není ani zdaleka jisté, zejména proto, že důvěra v sektoru nemovitostí zůstává nízká a nadále představuje hlavní brzdu růstu.
„Navzdory známkám stabilizace ve výrobě a souvisejících investicích budou zhoršující se investice do nemovitostí nadále tlačit na ekonomický růst,“ řekl Gary Ng, hlavní ekonom Natixis Asia Pacific. Trhy však ukázaly úlevu u některých lepších než očekávaných ukazatelů.
Čínský jüan se dotkl dvoutýdenních maxim vůči dolaru, zatímco index CSI 300 s modrými čipy vzrostl o 0,2% a hongkongský index Hang Seng v časných ranních obchodech vzrostl o 1%.
Dobrá nálada byla podpořena údaji o samostatných komoditách, které ukázaly, že primární produkce hliníku v Číně dosáhla v srpnu rekordního měsíčního maxima. Je potřeba více politické podpory.
Páteční údaje byly lepší než se očekávalo. Oproti tomu ostatní údaje o bankovních půjčkách, zužují silné poklesy vývozu a dovozu a také zmírnění deflačních tlaků.
Prodej osobních vozidel v zemi se v srpnu také vrátil k růstu oproti předchozímu roku, protože slevy a daňové úlevy na elektrická vozidla posílily spotřebitelskou náladu.

Aby udržela dynamiku oživení, čínská centrální banka ve čtvrtek oznámila, že podruhé v tomto roce sníží množství hotovosti, kterou musí banky držet jako rezervy, aby posílily likviditu. V ten den banka také představila střednědobé měnověpolitické úvěry, aby vložila více likvidity do finančního systému.
„Včerejší snížení povinného minimálního poměru rezerv vyslalo zajímavý signál, že existuje pocit naléhavosti posílit růst,“ řekl Zhiwei Zhang hlavní ekonom Pinpoint Asset Management k očekáváním dalších posunů v nadcházejících měsících, které posílí celkovou poptávku.
Ng řekl, že důvěra zůstává kořenem většiny problémů, které vyžadují větší „konstruktivní politické a regulační změny“ k posílení dynamiky růstu.
Kdysi mocný sektor nemovitostí stále zůstává brzdou ekonomiky ve výši 18 bilionů dolarů, přičemž největší soukromý developer v zemi, Country Garden, se poslední dobou potácí v omezování kvůli omezování likvidity.
Čerstvé údaje z odvětví poskytly politikům a investorům jen malou útěchu. Investice do nemovitostí za srpen prohloubily pokles, meziročně o 19,1% z odhadovaných 17,8% v předchozím měsíci, podle propočtů agentury Reuters na základě údajů NBS.
„Stále doufáme, že prodeje bytů v nadcházejících měsících zaznamenají malé sekvenční zdražení, ale stimuly se nakonec zastaví před reflací sektoru,“ řekla Louise Loo, čínská ekonomka z Oxford Economics.
Další údaje, které byly rovněž zveřejněny v pátek, ukázaly slabou důvěru investorů, přičemž soukromé investice se za prvních osm měsíců snížily o 0,7% a prohloubily se z poklesu o 0,5% za leden až červenec.
Investice do fixních aktiv rostly v prvních osmi měsících roku 2023 mírně pomalejším tempem o 3,2% ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku oproti očekávání nárůstu o 3,3%. Za prvních sedm měsíců vzrostl o 3,4%.
Nejisté podnikatelské klima znamenalo, že společnosti zůstávaly opatrné při přijímání zaměstnanců, ale míra nezaměstnanosti založená na celostátním průzkumu se mírně zlepšila na 5,2% v srpnu oproti 5,3% v červenci.
„Peking možná bude muset zavést agresivnější opatření na uvolnění majetku, aby dosáhl skutečného oživení,“ uvedli analytici společnosti Nomura, čímž zopakovali konsensus mezi čínskými pozorovateli.
„Peking bude pravděpodobně muset znovu hrát roli dlužníka a utrácejícího poslední instance.”
Zdroj: Reuters, zdroj úvodní fotografie: Asia Society