Agentura AFP uvádí, že někteří analytici nepovažují návrat k deflaci v nadcházejících měsících za vyloučený vzhledem k aktuálním problémům s růstem čínské ekonomiky. Hlavní překážky vidí zejména ve složité situaci na realitním trhu a v poklesu exportu.
Avšak některé znaky poukazují na stabilizaci ekonomiky v Číně, jako je například srpnové zpomalení poklesu v oblasti vývozu a dovozu. Analytici z ANZ v reakci na tato data pro agenturu Reuters poznamenali: „Zaznamenáváme první náznaky stabilizace ekonomického růstu a klesající deflační tlaky.“
Přesto hlavní ekonom společnosti Guotai Junan International, Čou Chao, upozorňuje, že současná míra inflace naznačuje oslabenou poptávku, což by mohlo v blízké budoucnosti vyústit v další vládní kroky na podporu růstu ekonomiky.
V nedávných měsících již Peking inicioval několik opatření na podporu ekonomiky, například v podobě úlev pro financování bydlení. Podle ekonoma Bruce Panga z Jones Lang Lasalle by nyní čínská centrální banka mohla přispět k růstu ekonomiky snížením úrokových sazeb a upravením rezervních požadavků pro komerční banky.
V průběhu tohoto týdne čínský premiér Li Čchiang potvrdil, že země stále očekává dosažení plánovaného pětiprocentního růstu ekonomiky v tomto roce. Avšak, jak uvádí agentura Reuters, někteří analytici vyjadřují pochyby o splnění tohoto cíle, hlavně kvůli komplikacím na realitním trhu, nízkým spotřebitelským výdajům a zpomalení růstu objemu úvěrů.
Zdroj: ČTK