Nárůst zisků o 29,5% doplnil říjnový nárůst o 2,7% a zároveň se v listopadu zvýšila průmyslová produkce, ačkoli ostatní odvětví druhé největší světové ekonomiky stále nedosáhla odhadů.
V prvních 11 měsících roku 2023 se průmyslové zisky oproti předchozímu roku snížily o 4,4% a dále se tak zúžily z poklesu o 7,8% v lednu až říjnu, ukázaly středeční údaje Národního statistického úřadu (NBS).
Za listopadovým nárůstem zisku stálo zrychlené zvyšování průmyslových zisků a návratnosti investic v průběhu měsíce, uvedl v doprovodném prohlášení statistik NBS Yu Weining.
Vzhledem k řadě prorůstových opatření, která mají podpořit nejednotné oživení po skončení krize COVID, se všeobecně očekává, že největší asijská ekonomika dosáhne v letošním roce vládního cíle růstu ve výši přibližně 5%. Průmyslové zisky prodloužily zisky již čtvrtý měsíc.
Růst průmyslové produkce i zisků za listopad odrážel pokračující celkové zlepšení ve výrobním sektoru, uvedl Zhou Maohua, analytik banky China Everbright.
K vzestupu podle něj přispěla také makropolitická opatření na záchranu průmyslových podniků, nízká statistická základna v loňském roce a sezónnost.
Úředníci jsou přesvědčeni o příznivějších hospodářských podmínkách v roce 2024. Hospodářské oživení však zůstává nejisté v důsledku přetrvávající slabosti sektoru nemovitostí, rostoucích deflačních tlaků a měkké globální poptávky, což obnovuje volání po stimulaci.
Zatímco celkový výrobní sektor vykazuje zlepšení, ne všechny segmenty jsou ještě na dobré cestě.
Nerovnoměrnost napříč průmyslovými odvětvími zůstává zřejmá, přičemž výrobci špičkových technologií a zařízení zaznamenávají rychlý růst zisků, zatímco odvětví související s nemovitostmi jsou stále stlačována klesajícími zisky, uvedl Zhou.
Analytik uvedl, že doufá v „optimalizovanou“ kombinaci makroekonomických politik na podporu růstu.
S odvoláním na zesílenou konkurenci a slabší než očekávanou poptávku po navazujících výrobcích čínský výrobce chemikálií Do-Fluoride New Materials Co očekává, že čistý zisk v roce 2023 klesne o 68,17% až 71,25%.
V současné době existuje jen malá šance, že se průmyslové zisky vrátí k růstu po celý rok 2023, přičemž ceny čínských výrobců by měly v dohledné době zůstat pod tlakem, uvedl Zheng Houcheng, hlavní makroekonom společnosti Yingda Securities.
Podle rozpisu údajů státní firmy zaznamenaly za prvních 11 měsíců pokles zisku o 6,2%, zahraniční firmy vykázaly pokles o 8,7%, zatímco společnosti soukromého sektoru vykázaly nárůst o 1,6%.
Údaje o průmyslových ziscích zahrnují firmy s ročními příjmy z hlavní činnosti ve výši alespoň 20 milionů jüanů (2,80 mil. USD).
Zdroj: Reuters, zdroj úvodní fotografie: The New Yorker