Saúdská Arábie, de facto vedoucí člen Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), oznámila, že si udrží dobrovolné snížení své produkce o 1 milion barelů denně až do konce června, což znamená, že její denní produkce zůstane na úrovni okolo 9 milionů barelů.
Zároveň Rusko, které vede skupinu spojenců OPEC známých jako OPEC+, rozhodlo o snížení těžby a exportu ropy o 471 000 barelů denně v druhém kvartále. Vicepremiér Alexandr Novak upřesnil, že tato redukce bude hrát klíčovou roli v celkovém plánu snížení produkce.
Ceny ropy v roce 2024 získaly podporu díky narůstajícímu geopolitickému napětí a útokům Hútíů proti námořní dopravě v Rudém moři, přestože existují obavy týkající se hospodářského růstu. Ačkoli trh předpokládal, že OPEC+ si omezení produkce ponechá, ruské oznámení by mohlo ceny ropy nadále podpořit.
„Ze strany Ruska došlo k překvapení,“ uvedl analytik UBS Giovanni Staunovo, který vývoj označil za do značné míry očekávaný.
„Pokud budou ruské škrty plně realizovány, z trhu budou odstraněny další barely. Takže je to překvapivý krok, který nikdo nečekal a který by mohl zvednout ceny,“ dodal.
V pátek se cena ropy Brent zvýšila o 1,64 USD, což představuje nárůst o 2 %, a dosáhla 83,55 USD za barel, což znamená, že od začátku roku si připsala více než 8 %.
Škrty v produkci oznámené členy OPEC+ byly zveřejněny individuálně v neděli, a OPEC následně vydal prohlášení potvrzující celkové snížení o 2,2 milionu barelů denně. Saúdská státní tisková agentura SPA poznamenala, že tyto škrty budou zrušeny postupně v závislosti na tržních podmínkách.
„Rozhodnutí vysílá signál soudržnosti a potvrzuje, že skupina s navrácením objemu dodávek nespěchá, což podporuje názor, že až k tomu nakonec dojde, bude to postupné,“ uvedli ve zprávě analytici investiční banky Jefferies.
V listopadu členové OPEC+ uzavřeli dohodu o dobrovolném omezení produkce ropy, které dosahuje celkem zhruba 2,2 milionu barelů denně pro první kvartál, přičemž Saúdská Arábie vedla tuto iniciativu tím, že navázala na snížení, které poprvé zavedla v červenci.
„Rollover se očekával, ale jeho prodloužení do konce druhého čtvrtletí může být překvapením,“ uvedl Tamas Varga z ropného brokera PVM. „Očekává se, že trh otevře silnější.“
V samostatných prohlášeních tři producenti OPEC oznámili, že pro druhé čtvrtletí Irák udrží snížení své produkce o 220 000 barelů denně (bpd), Spojené arabské emiráty si ponechají snížení o 163 000 bpd a Kuvajt o 135 000 bpd. Alžírsko a Omán rovněž oznámily snížení produkce o 51 000 bpd a 42 000 bpd. Kazachstán také potvrdil, že prodlouží své dobrovolné omezení těžby o 82 000 bpd do druhého čtvrtletí.
Od konce roku 2022 OPEC+ zavádí řadu opatření k omezení produkce, aby reagoval na rostoucí produkci ze strany Spojených států a dalších zemí mimo organizaci, a na obavy týkající se poptávky v době, kdy se hlavní ekonomiky potýkají s vysokými úrokovými sazbami.
Sliby OPEC+ o snížení produkce od roku 2022 dosahují celkového objemu přibližně 5,86 milionu barelů denně, což představuje zhruba 5,7 % globální denní poptávky, dle výpočtů Reuters.
Zdroje Reuters nedávno naznačily, že OPEC+ uvažuje o prodloužení svých nedávných škrtů do druhého čtvrtletí, s tím, že jedno z prohlášení naznačuje, že je to “pravděpodobné“.
Předpověď poptávky po ropě na tento rok zůstává nejistá. Zatímco OPEC očekává silný růst poptávky o 2,25 milionu barelů denně, z velké části díky Asii, Mezinárodní energetická agentura (IEA) předpokládá mnohem pomalejší růst o 1,22 milionu barelů denně.
Další výzvou pro OPEC+ je odhad IEA, že nabídka ropy se v letošním roce zvýší na rekordních 103,8 milionu barelů denně, přičemž téměř veškerý nárůst pochází od producentů mimo OPEC+, včetně Spojených států, Brazílie a Guyany.
Zdroj: Reuters, zdroj úvodní fotografie: Arab News