Dynamika mezi Fedem a finančními trhy se v poslední době změnila, zejména co se týče rychlosti a časování plánovaných snížení úrokových sazeb. Trhy nyní musí přehodnotit své očekávání od centrální banky, která se jevila jako velmi podpůrná, na banku, která postupuje opatrněji a promyšleněji.
Jerome Powell má ve středu před sebou kongresové svědectví před Sněmovnou reprezentantů a následující den před Senátem. Jeho hlavním cílem bude poskytnout jasnější pohled na plány Fedu, přičemž se bude snažit uklidnit napětí na Wall Street.
„Otázkou pro trh je nyní získat jakékoli informace o tom, kdy Fed začne využívat snižování sazeb a v jakém rozsahu,“ řekl Quincy Krosby, hlavní globální stratég společnosti LPL Financial. „Na to nutně neodpoví. Ale pokud dojde k nějaké změně, k nějaké nuanci, je to to, co chce trh vidět.“
Klíčovým faktorem pro budoucí kroky Fedu je jeho postoj k inflaci a jak Powell tento pohled prezentuje. Nedávno jak on, tak i jeho kolegové vyjádřili uspokojení s trendem cen, přesto však upozorňovali na přetrvávající rizika, zdůrazňující, že ještě není čas na uvolnění měnových opatření.
Trhy nyní očekávají, že Fed začne v červnu se snižováním úroků, a to o celkem čtyři čtvrtiny procentního bodu během roku, dle ocenění futures trhů od CME Group. V prosinci Fed naznačil tři úpravy sazeb a zdržel se konkrétního plánu.
Smíšené signály komplikují poselství
V otázce inflace údaje většinou spolupracovaly.
Inflační data z druhého pololetí roku 2023 naznačovala směřování k cíli Fedu 2%. Leden ale přinesl nepříjemné překvapení, když odhalil, že ceny pro spotřebitele, hlavně v oblasti bydlení, zůstávají neústupně vysoké a ohrožují tento pozitivní trend.
Powell bude muset pečlivě zvážit tyto nejnovější vývoje, když se ve středu postaví před Výbor pro finanční služby Sněmovny a ve čtvrtek před Bankovní výbor Senátu.
„Poselstvím velmi pravděpodobně nebude ‚mise splněna‘, ale ‚dosáhli jsme velkého pokroku, předpokládáme, že snížení sazeb přijde‘,“ řekl Joseph LaVorgna, hlavní ekonom společnosti SMBC Nikko Securities. „To si myslím, že bude hlavním poselstvím.“
Powell stojí před Kongresem v nelehké době pro trhy: Po dosažení rekordních výšin zažívají hlavní akciové indexy tento týden výprodeje, což je důsledek obav o budoucí směřování úrokových sazeb a nejistoty kolem některých velkých tech firem, jež byly dosud hnací silou růstu cen.
Tato situace vzbuzuje mezi politickými rozhodčími nervozitu. Prudký nárůst cen aktiv může naznačovat příliš uvolněné finanční podmínky, což by Fed mohlo vést k udržení restriktivní politiky. Naopak nejasná situace by mohla vyvolat pochybnosti o vhodnosti udržování vysokých sazeb po delší dobu.
Powell „se nemůže vůbec odchýlit od přístupu ‚závislého na datech, ale opravdu chceme snížit sazby‘, ke kterému se výbor zavázal,“ napsal Steven Ricchiuto, hlavní ekonom americké společnosti Mizuho Securities. „Prudké výkyvy finančních podmínek mohou snadno působit proti cíli Výboru: udržovat napjaté podmínky na trhu práce a zároveň udržovat inflační očekávání a dlouhodobé sazby dobře ukotvené,“ uvedl s odkazem na Federální výbor pro volný trh, který určuje politiku.
Politické obavy
Powell čelí i dalším výzvám. Podle několika ekonomů, včetně LaVorgna, pracovní trh slábne, i když nezaměstnanost zůstává na nízkých 3,7%. Recentní strmý vzestup cen kryptoměn ukazuje na volné riskování, což může být známkou nadměrné likvidity v ekonomice.
Raphael Bostic z atlantského Fedu nedávno poukázal na obavy ze „zadržovaného nadšení“, které by mohlo propuknout s počátkem snižování úrokových sazeb, což přidává Powellovi další rozměr k zamyšlení.
„Nemyslíme si, že měnová politika jako taková je uvolněná, ale Fed a Powell se nad tím přesto musí zamyslet, vzhledem k těmto přetrvávajícím ‚zbytkům‘ spekulací,“ uvedli stratégové Macquarie v úterním klientském sdělení. „Jde o to, že malé spekulativní šílenství, které se objeví z ničeho nic, by mělo Fedu ještě více ztížit, aby v této chvíli zněl holubičím tónem.“
Politické faktory také hrají významnou roli.
K obvyklému tlaku během prezidentských voleb se přidávají výzvy směřované k Powellovi a jeho týmu k zahájení snižování úrokových sazeb. Senátorka Elizabeth Warren z Massachusetts, která nebyla v minulosti nakloněna Powellovi, vyzvala v lednu Federální rezervní systém, aby snížil sazby a ulevil tak domácnostem s nižšími příjmy.
Warren, jako členka senátního bankovního výboru, bude mít ve čtvrtek možnost tuto problematiku otevřít.
Powell musí „zdůvodnit, proč se Fed musí zabývat sazbami v očekávání toho, kde se inflace pravděpodobně bude nacházet, a ne tam, kde se nachází v současné době,“ řekl LaVorgna. „Budete zatraceni, pokud to uděláte, zatraceni, pokud to neuděláte. Takže si myslím, že potřebujete velmi pevný rámec.”
Zdroj: CNBC, zdroj úvodní fotografie: Politico