Hlavním hnacím motorem tržního vývoje v tomto týdnu bude napětí v bankovním sektoru v Evropě a Americe. Očekává se, že riziková aktiva, včetně akcií a měn rozvíjejících se trhů, budou nadále nervózní. Zásadní opatření amerického Federálního rezervního systému a ministerstva financí, jako je stoprocentní zajištění vkladů a mechanismus pro poskytování likvidity, spolu s úsilím švýcarské vlády o mega-fúzi UBS a Credit Suisse během víkendu ukazují, že politici a centrální bankéři se snaží udržet finanční napětí pod kontrolou za každou cenu. To však může být velmi obtížné.
Larry Fink, šéf BlackRocku, upozornil v minulém týdnu na postupné kumulování finančního napětí. V USA vedl růst úrokových sazeb dosud k nerealizovaným ztrátám ve výši 620 miliard amerických dolarů v důsledku držení dluhopisů (podle FDIC). Sice existuje nový program na dodávání likvidity (Bank Term Funding Programme), který umožňuje přístup k likviditě výměnou za vládní dluhopisy (v nominální hodnotě dluhopisu) a teoreticky tak omezuje riziko okamžitých „runů“ na nejslabší části amerického finančního systému. To však neřeší dlouhodobé problémy těchto institucí.
Program, který umožňuje přístup k likviditě výměnou za vládní dluhopisy, je pro finanční instituce relativně drahý (přibližně 4,5 %). Pokud tyto instituce ztratí přístup k levnějším depozitům a zároveň drží aktiva s nízkým výnosem, například špatně zakoupené vládní dluhopisy, budou čelit pomalému, ale trvalému tlaku na vlastní kapitál. Nejzranitelnější jsou menší finanční instituce v USA, které v minulosti byly vystaveny menší regulaci a nižšímu dohledu a mohou také rychleji přijít o levné depozitní financování. Těchto institucí je podle týdeníku The Economist zhruba třetina v USA, což představuje velké riziko.
Protože se globální finanční systém potýká s významnými změnami v klimatu a koncem éry levných peněz, mnoho jeho částí se může ocitnout v obtížné situaci. Centrální bankéři se budou muset dříve či později vypořádat s dilematem, jak zároveň bojovat s inflací a zachovat finanční stabilitu. V minulém týdnu se ECB rozhodla dát přednost boji s inflací, zatímco v tomto týdnu uvidíme, jaký postoj zaujme americký Fed. V každém případě v této složité situaci roste riziko, že centrální bankéři udělají chybu a rychle se ukáže, že scénáře „měkkého přistání“ americké i evropské ekonomiky byly nereálné.
Zdroj : CNBC, ČTK