Šest velkých bank v letošním roce zrušilo tisíce pracovních míst, protože poplatky za investiční bankovnictví zaostávaly a obchod na jih od hranic oslabil v důsledku regionální bankovní krize v USA.
Zatímco vysoké úrokové sazby zvýšily úvěrové marže bank, hypotéky na bydlení, úvěry na automobily a komerční nemovitosti zpomalily, protože spotřebitelé a podniky se stáhli.
Na banky budou doléhat důsledky vysokých výpůjčních nákladů na úvěry na komerční nemovitosti a úvěry na automobily a také obnovení hypoték na bydlení v hodnotě téměř 900 miliard kanadských dolarů počínaje příštím rokem.
„Investoři se zaměří na potenciál rozšiřování čistých úrokových marží, které by kompenzovaly zpomalující se růst úvěrů a rostoucí úvěrové náklady,“ uvedl analytik BofA Ebrahim Poonawala.
Očekává se, že rezervy na úvěrové ztráty (PCL), tedy peníze, které banky odkládají na krytí špatných úvěrů, vzrostou nejméně o 39% u National Bank a více než dvojnásobně u Bank of Montreal (BMO.TO), která na začátku tohoto roku převzala amerického věřitele Bank of the West.
Očekává se, že zisky šesti velkých bank se oproti předchozímu roku sníží v průměru o 3%, protože PCL stoupají a růst výnosů se zpomaluje, předpokládá analytik KBW Mike Rizvanovic. Snížil svou prognózu zisku pro fiskální rok 2024.
„I nadále vidíme náročné prostředí pro skupinu směřující do fiskálního roku 2024,“ uvedl Rizvanovic s tím, že vyšší PCL, prodloužený cyklus obnovy hypoték a dopad vysokých úrokových sazeb na spotřebitelské úvěry omezí růst rozvahy.
Akcie bankovních institucí v letošním roce zatím ztratily 1 až 10% ve srovnání s 3,7% růstem referenčního kanadského akciového indexu (.GSPTSE).
Zdroj: Reuters, zdroj úvodní fotografie: CBC