krach akciového trhu

Dojde v roce 2024 ke krachu akciového trhu?

Ačkoli obavy z recese přetrvávají, zdá se, že krach trhu v příštím roce není pravděpodobný. Zde je důvod.

Investoři se nachází na cestě k úspěšnému zakončení roku na akciovém trhu. K 17. listopadu zaznamenal index S&P 500 růst o 18%, což převyšuje průměrný 10% roční vzestup tohoto širokého tržního indexu. Tento pozitivní trend překonal negativní dopady jako jsou vyšší úrokové sazby nastavené Federálním rezervním systémem, přetrvávající inflaci a geopolitické napětí, což dokládá nepředvídatelnost akciového trhu.

S ohledem na rok 2024 se vynořují otázky ohledně budoucnosti akciového trhu. Investorům stále hrozí stejné makroekonomické výzvy, kterým čelili i v tomto roce.

Vysoké úrokové sazby stále ovlivňují trh s bydlením, podnikové investice a spotřebitelské výdaje. Jerome Powell, předseda Fedu, naznačuje, že sazby zůstanou vysoké, dokud inflace nespadne k 2%. Ekonomové navíc předpovídají možnost recese v příštím roce.

Je zřejmé, že spotřebitelské výdaje klesají, částečně kvůli obnovení splácení studentských půjček. Většina ekonomů, podniků a samotný Federální rezervní systém se shoduje, že rok 2024 bude pravděpodobně vrcholem současného ekonomického cyklu. Nicméně, možnost propadu akciového trhu o 20% nebo více v příštím roce se zdá nepravděpodobná z několika důvodů.

1. Očekává se, že úrokové sazby začnou klesat

Existuje tendence inverzního vztahu mezi úrokovými sazbami a cenami akcií. Obvykle, když se úrokové sazby zvyšují, ceny akcií klesají a naopak. Důvodem je, že s rostoucími úrokovými sazbami investoři často přesouvají své investice z akcií do dluhopisů, protože vyšší úrokové sazby mohou zpomalit ekonomiku. Na druhou stranu, pokles úrokových sazeb obvykle přitahuje investice zpět do akcií, jelikož výnosy z dluhopisů se snižují a nižší sazby podporují hospodářský růst tím, že usnadňují půjčování.

Nedávný vzestup na akciovém trhu je dán očekáváním investorů, že Federální rezervní systém (Fed) již nebude dále zvyšovat úrokové sazby kvůli poklesu inflace a zklidňování ekonomiky. Přestože od Fedu lze očekávat další aktualizaci až v prosinci, jeho zářijová „bodová projekce“ naznačila pokles sazby Fed funds rate o 50 bazických bodů v příštím roce, což je více než předchozí odhad a naznačuje, že Fed očekává, že sazby zůstanou na vyšší úrovni po delší dobu.

Celkově se zdá, že scénář „měkkého přistání“, kdy dojde k normalizaci inflace bez upadnutí do recese, se stává stále pravděpodobnějším výsledkem.

Zdroj: The Motley Fool

2. Růst velkých technologických společností se zrychluje

Technologický sektor již prošel svou vlastní recesí. Před zhruba rokem, velké firmy jako Amazon, Alphabet, Microsoft a Meta Platforms oznámily propouštění, avšak od té doby zaznamenaly většinou zvýšení tržeb a zisků. Přestože byl sektor na začátku ohrožen koncem pandemie, dokázal se úspěšně přizpůsobit snižujícím se nákladům a nyní profituje z expanze v oblasti nových technologií umělé inteligence, které by mohly v roce 2024 zaznamenat další pokrok.

Výkonnost těchto předních technologických akcií je klíčová, jelikož tvoří značnou část indexu S&P 500 a mají velký dopad na celkový pohyb hlavních tržních indexů. Pokud tyto společnosti udrží své zdraví a budou pokračovat ve stabilním růstu, je nepravděpodobné, že by došlo k významnému kolapsu na akciovém trhu.

3. Ekonomika stále vypadá solidně

Přestože přetrvávají určité nejistoty, základní ekonomické indikátory jsou nadějné. Míra nezaměstnanosti v USA zůstává pod 4% již 16 měsíců, což je jedno z nejdelších období nízké nezaměstnanosti v historii země. Navíc, hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl v třetím čtvrtletí anualizovanou rychlostí 4,9%, což naznačuje, že hospodářský růst je stále robustní, a to i v kontextu vyšších úrokových sazeb a jiných obav.

I když určitá odvětví, jako je například realitní trh, čelí současným výzvám, celkově se zdá, že ekonomika stojí na solidních základech. To znamená, že pravděpodobnost hospodářského kolapsu v roce 2024 je nízká. Tento scénář také naznačuje, že velké propady na akciovém trhu v tomto období nejsou pravděpodobné.

Volatilita je cenou za vstupné

Zkušení investoři chápou, že akciový trh je nástrojem pro dlouhodobé budování bohatství, ale v krátkodobém měřítku je jeho chování mnohem méně předvídatelné. Přestože se zdá, že ekonomický vývoj v roce 2024 je relativně jasný, existují faktory, které mohou situaci změnit, včetně rozšíření globálních konfliktů, politických krizí nebo neočekávaných událostí, jako jsou pandemie.

Investoři na trhu musí přijmout určitý stupeň nejistoty, aby v dlouhodobém horizontu dosáhli výnosů, které překračují bezrizikovou sazbu. Do roku 2024 přetrvávají rizika, ale s ohledem na současný směr a konkrétní ekonomické podmínky se zdá, že kolaps akciového trhu není pravděpodobný. Toto není důvod, aby se investoři v příštím roce vyhýbali investicím do akcií.

Zdroj: The Motley Fool

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn