Poslední hodnota libry vůči dolaru se mírně snížila na 1,2556 USD, což je o 0,5% méně než předchozí den, kdy dosáhla svého nejnižšího bodu od poloviny června. Celkový pokles v září dosahuje téměř 1%.
Tento vývoj libry odpovídá celkovým tržním trendům. Dolarový index, který měří hodnotu dolaru proti šesti hlavním měnám včetně libry, v úterý vzrostl o 0,65%, což bylo jeho nejvyšší denní zvýšení od března, v reakci na zprávy o slabším hospodářském růstu v Číně a Evropě ve srovnání s robustním výkonem v USA a rostoucími cenami ropy.
V první polovině roku byla libra vůči dolaru nejvýkonnější hlavní měnou rozvinutých trhů, což bylo dáno lepšími ekonomickými výsledky Velké Británie než se očekávalo a persistující inflací, což vyvolalo spekulace, že Bank of England bude zvyšovat úrokové sazby déle než většina ostatních centrálních bank.
„Libra se nachází v období konsolidace po silné rally na základě očekávání zvýšení sazeb, která dosáhla vrcholu kolem 6% a od té doby byla omezena,“ uvedl Lee Hardman, hlavní měnový analytik ve společnosti MUFG.

Podle jeho názoru byly komentáře hlavního ekonoma BoE, Huwa Pilla, o tom, že centrální banka bude preferovat udržení sazeb na vyšší úrovni po delší čas, než by rychle zvyšovala sazby, hlavním důvodem pro nižší očekávání týkající se vrcholu sazeb BoE.
Trhy prakticky očekávají, že BoE zvýší své sazby o 25 bazických bodů na 5,5% během svého příštího zasedání na konci tohoto měsíce. Přestože se očekává ještě jedno zvýšení sazeb o 25 bazických bodů v rámci současného cyklu, jeho přesné načasování zůstává nejasné.
Kromě toho libra oslabila svou pozici vůči euru, které si polepšilo o 0,28% na hodnotu 85,6 pence, stejně jako vůči japonskému jenu.
Vůči jenu klesla libra o 0,3% na 185,07 jenu, poté co vedoucí japonský měnový diplomat vydal nejsilnější upozornění od srpna týkající se možných intervencí k podpoře slabého jenu.
V minulém týdnu dosáhla libra svého nejvyššího bodu vůči jenu od roku 2015.
Zdroj: Reuters