Dolar se propadl až o 0,7% na 143,45 jenu , což je jeho nejslabší úroveň od 5. srpna, a naposledy se obchodoval o 0,4% níže.
Zelená bankovka však zpevnila vůči euru a libře šterlinků poté, co se minulý týden dotkla nových několikaměsíčních minim. Obchodníci také sledovali dopady eskalace napětí na Blízkém východě.
V pátečním očekávaném projevu na výroční ekonomické konferenci v Jackson Hole ve Wyomingu předseda Fedu Jerome Powell podpořil brzké zahájení snižování úrokových sazeb a prohlásil, že další ochlazování trhu práce by nebylo žádoucí.
„Powell neřekl nic nového, ale oficiálně potvrdil některé věci, které trhy oceňovaly, včetně myšlenky snížení, přesunu pozornosti z inflace na trh práce,“ řekl Samy Chaar, hlavní ekonom společnosti Lombard Odier v Ženevě.
V krátkodobém horizontu však nevidí výraznější pokles dolaru.
„Obrovské oslabení dolaru odsud by znamenalo, že trh nepočítá s dostatečnými škrty, což je podle mého názoru trochu přehnané.“
Podle nástroje FedWatch skupiny CME obchodníci jednomyslně očekávají, že Fed 18. září zahájí svou kampaň za uvolnění, ale vidí zhruba 39% šanci na supervelké snížení o 50 bazických bodů. To je více než 25% šance o týden dříve.
Dolarový index – který měří měnu vůči koši šesti hlavních srovnatelných měn – zůstal beze změny na úrovni 100,71, tedy těsně pod 13měsíčním minimem 100,60, kterého dosáhl na konci minulého týdne.
Očekávalo se, že obchodní aktivita bude slabší než obvykle, protože britské trhy jsou kvůli státnímu svátku zavřené.
Jen zůstává silný
K posílení jenu přispěl šéf Bank of Japan Kazuo Ueda, který v pátek potvrdil své odhodlání zvýšit úrokové sazby, pokud inflace zůstane na cestě k udržitelnému dosažení 2% cíle.
Mnozí účastníci trhu očekávali, že Ueda nasadí méně jestřábí tón na mimořádném zasedání parlamentu, které bylo svoláno kvůli kritice, že překvapivé zvýšení úrokových sazeb BOJ minulý měsíc pomohlo vyvolat rychlý ústup medvědích sázek na jen a agresivní výprodej japonských akcií.
Americká měna se vůči euru pohybovala poblíž nejnižší hodnoty za posledních 13 měsíců a vůči libře šterlinků poklesla blíže k úrovním, které byly naposledy zaznamenány v březnu 2022, přičemž komentáře šéfa Bank of England Andrewa Baileyho, že je „příliš brzy na vyhlášení vítězství“ nad inflací, signalizovaly méně agresivní postoj ke snižování úrokových sazeb než Fed.
Sterling mírně oslabil na 1,3199 USD poté, co v pátek poprvé za 17 měsíců vyskočil až na 1,32295 USD.
Zdroje agentury Reuters uvedly, že tvůrci politiky ECB se staví do řady za další snížení sazeb 12. září. Euro se propadlo na 1,1180 USD, ale nebylo daleko od svého maxima v rámci seance na 1,1205 USD, což je úroveň, která byla naposledy zaznamenána v červenci loňského roku.
Švýcarský frank se zvýšil o přibližně 0,1% na 0,8459 za dolar, což je jeho nejsilnější úroveň od 5. srpna.
Jinde australský dolar ustoupil o 0,31% na 0,6775 dolaru, ale zůstal nedaleko pátečního maxima 0,6799 dolaru, nejvyšší úrovně od 11. července.
Zdroj: Reuters