Tento měsíc zasáhly devizové trhy prudké záchvěvy volatility, když obavy z možné recese v USA a jestřábí signály ze strany japonské centrální banky (BOJ) srazily dolar a způsobily prudký růst ostatních hlavních měn.
Dolarový index , který měří zelenou bankovku vůči koši měn, ve středu vzrostl o 0,42% na 100,96, ale vypadalo to, že je na cestě k největšímu měsíčnímu poklesu od listopadu 2023.
V předchozí seanci dosáhl 13měsíčního minima 100,51 pod tlakem prudkého přehodnocení očekávání snížení sazeb Fedu.
„Je zcela zřejmé, že trh si stanovil cenu blízkou 3 % koncové sazbě, a nezapomeňte, že sazby jsou nyní nad 5%. Mnohé z toho bylo v posledním období poměrně rychle oceněno,“ uvedl Ed Hutchings, vedoucí oddělení sazeb ve společnosti Aviva Investors.
„Mohla by nastat určitá pauza pro (pokles) dolaru a prostor pro potenciální zvýšení výnosů.“
Obchodníci také očekávali výsledky hospodaření giganta v oblasti čipů s umělou inteligencí, společnosti Nvidia (NVDA.O), která v posledních letech vyvolala na Wall Street i mimo ni šílenství. Dolar byl letos citlivý na pohyby na akciových trzích.
Investoři shodně sázejí na to, že Fed po holubičím příklonu předsedy Jeroma Powella z minulého týdne začne příští měsíc snižovat úrokové sazby, přičemž debata se nyní soustředí na to, zda půjde o supervelké snížení o 50 bazických bodů.
Podle nástroje FedWatch společnosti CME Group je v současné době šance na větší snížení 35%, zatímco před týdnem to bylo 29%. Trhy vidí do konce roku uvolnění o něco více než 100 bazických bodů.
Další data
Koncem tohoto týdne bude zveřejněn předběžný odhad hrubého domácího produktu USA za druhé čtvrtletí a jádrový index výdajů na osobní spotřebu (PCE), což je Fedem preferovaný ukazatel inflace.
Vzhledem k přesunu pozornosti od inflace k síle ekonomiky je však význam údajů o PCE z tohoto týdne „sporný“, uvedl Matt Simpson, hlavní analytik trhu ve společnosti City Index.
„Bude zapotřebí silného proinflačního překvapení, aby se rozptýlila očekávání vícenásobného snížení ze strany Fedu.“
Avšak vzhledem k tomu, že trhy již několik týdnů počítají s uvolňováním od září, zdá se, že dynamika poklesu dolaru slábne a podpora se vytvořila kolem úrovně 100,18/30, uvedl Simpson.
Vzhledem ke stabilizaci dolaru ve středu šterlinků klesl o 0,3% na 1,3216 USD. Britská měna se v úterý dostala nejvýše od března 2022 na 1,3269 USD, protože obchodníci vsadili na to, že Bank of England bude v uvolňování měnové politiky postupovat pomaleji než Fed.
Euro se posunulo o 0,5% na 1,11295 USD, ale nebylo daleko od 13měsíčního maxima, kterého se dotklo na začátku týdne.
Investoři očekávali zveřejnění údajů o srpnové inflaci v eurozóně na konci týdne, které by mohly napovědět o směřování měnové politiky Evropské centrální banky.
Japonský jen se dále vzdálil od pondělního třítýdenního maxima 143,45 vůči zeleným bankovkám a naposledy byl o 0,2% níže na úrovni 144,30 za dolar.
Australský dolar vzrostl na osmiměsíční maximum poté, co údaje ukázaly, že domácí inflace v červenci zpomalila na čtyřměsíční minimum, ale celkový pokrok v oblasti zmírňování růstu cen zklamal. Mírně se posunul na 0,6787 USD.
V kryptoměnách bitcoin naposledy klesl o 3,1% na 59 954 USD poté, co se dříve během obchodování propadl o více než 6%.
Zdroj: Reuters