Americký dolar

Dolar se pohybuje na dvoutýdenních maximech, v centru pozornosti je jen

Dolar se v úterý pohyboval poblíž dvoutýdenního maxima před řadou ekonomických údajů, včetně pátečních údajů o mzdách v USA, které by mohly ovlivnit výši očekávaného snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému.

Jen , mezitím přerušil čtyřdenní sérii ztrát vůči dolaru poté, co média citovala guvernéra Bank of Japan, který v úterý v dokumentu předloženém vládnímu panelu zopakoval, že centrální banka bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, pokud se ekonomika a inflace budou vyvíjet tak, jak tvůrci politiky v současnosti očekávají.

Japonský jen v posledních dvou měsících zaznamenal 10% rally – částečně podpořenou oficiálními intervencemi. Jeho úterní zisky stlačily dolar o 0,7% na 145,975.

„Guvernér Bank of Japan napsal dopis japonské vládě, ve kterém vysvětlil rozhodnutí zvýšit v červenci sazby. Uvedl také, že BOJ bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, ‚pokud se ekonomika a ceny budou vyvíjet podle očekávání‘,“ uvedla ředitelka výzkumu XTB Kathleen Brooksová.

„Na základě těchto komentářů je kurz jenu vyšší,“ dodala.

Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Euro kleslo o 0,3% na 1,1039 USD, zatímco šterlink oslabil o 0,17% na 1,3124 USD.

Dolarový index , který měří americkou měnu vůči šesti konkurentům, tak vzrostl o 0,15% na 101,80, což je přibližně nejvyšší hodnota za poslední dva týdny. V srpnu index klesl o 2,2% v důsledku očekávání snížení úrokových sazeb v USA.

Pozornost investorů se tento týden zaměří především na údaje o mzdách v USA, které budou zveřejněny v pátek poté, co předseda Fedu Jerome Powell minulý měsíc podpořil brzký začátek snižování úrokových sazeb, čímž přitakal obavám ze zmírnění situace na trhu práce.

Předtím budou v centru pozornosti středeční údaje o volných pracovních místech a čtvrteční zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Trhy oceňují 69% pravděpodobnost snížení sazeb o 25 bazických bodů (bps) na zasedání Fedu 17. a 18. září, přičemž 31% pravděpodobnost snížení sazeb o 50 bps ukázal nástroj CME FedWatch.

Záplava údajů o pracovních místech z tohoto týdne bude klíčová pro určení, zda Fed v září sníží o 25 nebo 50 bazických bodů, uvedl Charu Chanana, vedoucí měnové strategie ve společnosti Saxo.

americký dolar

„Pokud údaje zůstanou robustní, je pravděpodobnější snížení o 25 bazických bodů. Slabé údaje o mzdách mimo zemědělský sektor, zejména pokud klesnou pod 130 000 s dalším skokovým zvýšením míry nezaměstnanosti, by však mohly trh se sazbami posunout blíže k ocenění snížení o 50 bazických bodů.“

Ekonomové oslovení agenturou Reuters očekávají v srpnu nárůst počtu pracovních míst v USA o 165 000 oproti červencovému nárůstu o 114 000 míst.

Páteční údaje ukázaly, že index cen výdajů na osobní spotřebu (PCE) – Fedem preferovaný ukazatel inflace – v červenci vzrostl o 0,2%, což odpovídalo prognózám ekonomů a udrželo americkou centrální banku na cestě ke snížení sazeb.

„Nyní se nacházíme ve zlatém období, a proto nadále věříme, že Fed začne tento měsíc velmi postupně snižovat sazby,“ uvedl Win Thin, vedoucí globální tržní strategie společnosti Brown Brothers Harriman.

Trhy však očekávají snížení sazeb o 100 bazických bodů ze zbývajících tří letošních zasedání.

Australský dolar klesl o 0,84% na 0,6735 USD, zatímco novozélandský dolar se obchodoval o 0,7% níže na 0,6189 USD, přičemž minulý měsíc vzrostl o 5%.

Zdroj: Reuters

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn