Jen vůči dolaru po čtyřdenní sérii zisků oslabil. Naposledy se snížil o 0,7% na 143,35 za dolar poté, co se v pátek dotkl měsíčního maxima 141,75.
Pozornost se soustředila na středeční zprávu o inflaci v USA, která je dalším hlavním ukazatelem, jenž by mohl změnit tržní ceny pro zářijové zasedání Fedu.
Euro kleslo o 0,3% na 1,1048 USD, zatímco libra oslabila o 0,3% na více než dvoutýdenní minimum 1,3083 USD.
Vůči koši měn dolar vzrostl o 0,37 % na 101,56.
Páteční velmi očekávané údaje o zaměstnanosti v USA nepřinesly obchodníkům jasno v otázce, zda Fed na svém zasedání 17. až 18. září přinese pravidelné snížení sazeb o 25 bazických bodů, nebo nadstandardní snížení o 50 bazických bodů.
Ačkoli zaměstnanost v srpnu vzrostla méně, než se očekávalo, míra nezaměstnanosti se snížila a růst mezd zůstal solidní, což naznačuje, že americký trh práce se ochlazuje, ale ne takovým tempem, které by opravňovalo k panice ohledně výhledu růstu ekonomiky.
„Počáteční úlevná rally pro americký dolar byla způsobena omezením očekávání, že Fed na příštím zasedání přinese větší snížení sazeb o 50 bazických bodů,“ uvedl stratég MUFG Lee Hardman.
„Současně americký dolar získává podporu z podmínek obchodování, které jsou více rizikové.“
Trhy plně počítají se snížením sazeb o 25 bazických bodů příští týden a zhruba 25% šancí na větší, poloviční krok. V pátek bylo ocenění velkého snížení sazeb až na úrovni 50%.
Tvůrci politiky Fedu v pátek naznačili, že jsou připraveni zahájit sérii snižování sazeb, a upozornili na ochlazení na trhu práce, které by v případě absence změny politiky mohlo akcelerovat v něco hrozivějšího.
Pondělní údaje, které ukázaly, že japonská ekonomika rostla v dubnu až červnu o něco pomaleji, než se původně uvádělo, měly na měny jen malý dopad.
Cesta ECB je jasnější
Euro se před čtvrtečním zasedáním Evropské centrální banky vůči dolaru propadlo. Všeobecně se očekává, že ECB sníží sazby o 25 bazických bodů na 3,50% poté, co v červenci zahájila cyklus snižování sazeb snížením o čtvrt procentního bodu.
Obchodníci počítají s 52% pravděpodobností podobného kroku v prosinci a do konce roku vidí snížení sazeb o přibližně 62 bazických bodů, zatímco Fed počítá se snížením o 112 bazických bodů.
„Cesta ECB je mnohem jasnější než cesta Fedu, který již zahájil svůj cyklus snižování sazeb,“ uvedl Mohit Kumar, hlavní ekonom pro Evropu ve společnosti Jefferies.
„Očekáváme, že ECB bude na nadcházejících zasedáních snižovat postupným tempem 25 bazických bodů za čtvrtletí, v závislosti na datech, a posune své sazby pod 3%.“
V Číně údaje ukázaly, že spotřebitelské ceny v srpnu zrychlily na nejrychlejší tempo za poslední půlrok, ale deflace cen výrobců se zhoršila, což znovu oživilo volání po dalších stimulačních opatřeních na podporu stále se potýkající ekonomiky.
Zámořský jüan oslabil o 0,4% na 7,1215.
Jinde novozélandský dolar klesl o 0,6% na dvoutýdenní minimum 0,6136 USD.
Zdroj: Reuters