Dolar se v 1140 GMT obchodoval za 140,01 jenu poté, co během seance klesl až na 139,58 jenu.
To představovalo další pokles z minima 140,285 z konce prosince, kterého dosáhl v pátek, na úroveň naposledy viděnou v červenci 2023.
Zasedání Fedu 17. a 18. září je vrcholem nabitého týdne, během kterého ve čtvrtek oznámí svá politická rozhodnutí také Bank of England a v pátek Bank of Japan.
Řečníci z Fedu a zveřejňované údaje v uplynulém měsíci přiměly trhy k tomu, aby posouvaly kurzy ohledně velikosti snížení sazeb v tomto týdnu a diskutovaly o tom, zda Fed bude agresivním snížením předcházet slabosti na trhu práce, nebo zvolí pomalejší vyčkávací přístup.
Trhy s futures plně oceňovaly středeční snížení sazeb ze strany Fedu o čtvrt procentního bodu, přičemž zhruba 60 % šancí bylo, že se rozhodnou pro větší krok o 50 bazických bodů. Minulý týden se šance na větší krok pohybovala kolem 15 %.
„Vše záleží na Fedu a na otázce, zda půjde o velké snížení o 50 bazických bodů, nebo menší o 25 bazických bodů,“ řekl Niels Christensen, hlavní analytik společnosti Nordea. „Proto je dolar plošně slabší.“
Dolarový index , který měří měnu vůči šesti srovnatelným měnám, klesl o 0,3 % na 100,69 bodu.
Výnosy státních dluhopisů před očekávaným zasedáním Fedu klesaly, zejména proto, že se zvyšují šance, že Fed bude agresivní a sníží sazby o půl procentního bodu.
Benchmarkové desetileté výnosy se za zhruba dva týdny snížily o 30 bazických bodů. Dvouleté výnosy , které jsou těsněji spjaty s očekáváním měnové politiky, se pohybují kolem 3,55 % a jsou nižší než zhruba 3,94 % před dvěma týdny.
Prodej dolaru za jeny byl nejčistším obchodem pro investory, kteří chtěli hrát na pokles výnosů státních dluhopisů, uvedl Chris Weston, vedoucí výzkumu australské online makléřské společnosti Pepperstone.
„Zatímco spekulanti jsou krátcí a jedou na nižší hodnoty, tento trend je jednoznačně trendem, kterému je třeba se přizpůsobit,“ řekl.
Investoři také vyhlížejí páteční rozhodnutí Bank of Japan o úrokových sazbách, kdy se očekává, že ponechá svůj cíl pro krátkodobé úrokové sazby na stabilní úrovni 0,25 %, přičemž letos již dvakrát sazby zvýšila.
Členové bankovní rady BOJ dali najevo, že by rádi viděli sazby vyšší, a zmenšující se rozdíl mezi sazbami v Japonsku a ostatních hlavních měnách podnítil růst jenu a způsobil, že byly zrušeny carry trades financované v jenech v hodnotě miliard dolarů.
„Očekáváme vyšší sazby v Japonsku a nižší sazby v USA, takže úrokový diferenciál je ve prospěch silnějšího jenu vůči dolaru,“ uvedl Christensen ze společnosti Nordea.
Sterling vzrostl o 0,6 % na 1,3199 USD. Euro vzrostlo o 0,4 % na 1,1120 USD.
Evropská centrální banka minulý týden snížila úrokové sazby o 25 bazických bodů, ale prezidentka ECB Christine Lagardeová tlumila očekávání dalšího snížení výpůjčních nákladů příští měsíc.
ECB by měla s dalším snížením úrokových sazeb téměř jistě počkat do prosince, aby si byla jistá, že neudělá chybu v příliš rychlém uvolnění politiky, uvedl v pondělí člen Rady guvernérů ECB Peter Kazimir.
Očekává se, že Bank of England ve čtvrtek ponechá svou klíčovou úrokovou sazbu na 5 % poté, co v srpnu zahájila své uvolňování snížením o 25 bb.
Trhy s futures počítaly s přibližně 38% šancí na čtvrteční snížení sazeb o čtvrt procentního bodu oproti 20% šanci v pátek.
Guvernér kanadské centrální banky Tiff Macklem mezitím otevřel dveře ke zrychlení tempa snižování úrokových sazeb, uvedl v neděli list Financial Times. BoC poté, co rok udržovala svou klíčovou úrokovou sazbu na 5 %, což je více než dvacetileté maximum, ji od června třikrát po sobě snížila o čtvrt bodu.
Americký dolar se vůči svému kanadskému protějšku příliš nezměnil a pohyboval se na úrovni 1,3581 C$.
Zdroj: Reuters