Dosáhne společnost AMD do roku 2030 tržní kapitalizace 1 bilionu dolarů?

Nvidia je v současnosti jedinou polovodičovou společností s bilionovou tržní kapitalizací. Společnost AMD však dělá, co může, aby svého největšího konkurenta dohnala.

Polovodiče jsou základním stavebním kamenem umělé inteligence (AI), přičemž grafické procesory (GPU) a centrální procesory (CPU) mají zásadní význam pro široké spektrum AI aplikací.

Společnost Nvidia, která podle odhadů vlastní až 95 % trhu s AI grafickými procesory, má tržní kapitalizaci přibližně 1,98 bilionu dolarů, což ukazuje na její dominantní postavení. Její hodnota se za posledních devět měsíců téměř zdvojnásobila, což naznačuje významný růst.

S rostoucím zájmem o umělou inteligenci se investoři dívají na další hráče v oblasti výroby čipů, kteří by mohli sledovat stejnou trajektorii jako Nvidia. Advanced Micro Devices (AMD), který je druhým největším hráčem v oblasti AI čipů a nabízí konkurenční řadu procesorů, má tržní kapitalizaci 311 miliard dolarů. Aby AMD dosáhlo bilionové hodnoty, muselo by svou tržní kapitalizaci ztrojnásobit.

Zdroj: Google Finance

AMD jede na plné obrátky, ale…

V roce 2023 zaznamenala společnost AMD celkové příjmy 22,7 miliardy USD, což představuje pokles o 4 % oproti předchozímu roku. Tento pokles je však do značné míry výsledkem klesající poptávky na trhu s osobními počítači (PC). Na druhé straně, tržby AMD z oblasti datových center a umělé inteligence se meziročně zvýšily o 7 %.

Přestože se 7% nárůst může jevit jako mírný, je důležité zohlednit, že AMD očekává, že trh s čipy pro datová centra s AI dosáhne do roku 2027 hodnoty 400 miliard USD. To naznačuje, že AMD by mohlo zažít výrazný růst s rozvojem výroby svých čipů MI300X.

…má co dohánět

I přes potenciální rozsáhlost trhu musí společnost AMD zrychlit svůj růst, aby se přiblížila vedoucí pozici společnosti Nvidia. Grafy ukazující konsenzuální odhady tržeb společností Nvidia a AMD pro nadcházející roky ukazují, že i když se očekává, že společnost AMD bude růst rychleji, její celkový objem tržeb zůstává v porovnání se společností Nvidia výrazně nižší.

Je třeba zdůraznit, že tyto prognózy by mohly být ve skutečnosti spíše opatrné. Čipy společnosti Nvidia A100 a H100 jsou v současnosti nejžádanějšími produkty v oblasti grafických procesorů. Nvidia nicméně nezůstává pozadu v inovacích a plánuje ještě tento rok zahájit prodej svých produktů nové generace, včetně vysoce očekávaného čipu B100.

Cesta k 1 bilionu dolarů

Dosáhnutí tržní kapitalizace 1 bilionu dolarů bude pro AMD výzvou. Při ročním růstu tržeb ve středních dvaceti procentech by AMD do roku 2030 mohlo dosáhnout tržeb 90 miliard dolarů. Využitím dlouhodobého poměru ceny k tržbám (P/S) 4,8 odhaduji hodnotu společnosti na 432 miliard dolarů.

Přestože je tato analýza zajímavá, naznačuje, že AMD by mohlo být obtížné udržet si tempo inovací na úrovni společnosti Nvidia, což by mohlo vést k poklesu ocenění. Růstoví investoři by mohli začít mít obavy o AMD ve srovnání s konkurencí, což by mohlo vyvolat prudké prodeje.

Naopak, někteří investoři mohou vidět AMD jako dlouhodobou investiční příležitost. Nicméně, je třeba mít na paměti, že poptávka po AI produktech bude pravděpodobně cyklická a konkurence mimo Nvidia a AMD, například od Microsoftu a Amazonu, by mohla v budoucnu omezit růst obou společností.

Společnost AMD je solidní doplněk k portfoliu akcií polovodičů, ale je těžké vidět, jak by mohla dosáhnout náskoku společnosti Nvidia v dlouhodobém horizontu. AMD může zůstat uznávaným hráčem v AI grafických procesorech, ale pravděpodobnost, že by se stala bilionovou společností, se zdá být nízká.

Zdroj: The Motley Fool, zdroj úvodní fotografie: Getty Images

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn