Mnoho migrantů opouští zemi v důsledku ekonomických obtíží a občasných významných mobilizací, což vede k nedostatku kvalifikované pracovní síly, podle zpráv agentury DPA.
Ruský prezident, Vladimir Putin, když před 18 měsíci zahájil invazi na Ukrajinu a tím způsobil globální nestabilitu, zdůrazňuje stále solidní pozici ruského hospodářství. Na konci srpna prohlásil, že ekonomika země je stabilní, ale zároveň předpokládá do konce roku dvouprocentní deficit.
Mnoho západních expertů v Moskvě se domnívá, že Rusko odolává sankcím lépe, než se očekávalo. Naproti tomu, zatímco ruská ekonomika roste, odhady naznačují, že německá ekonomika by mohla letos upadnout. Růst ruské ekonomiky je však podle západních ekonomů do značné míry díky válečnému průmyslu, což z dlouhodobého hlediska není udržitelné.
Zatímco některé odvětví hlásí nedostatek zakázek a především investic, centrální banka nedávno zvýšila základní úrokovou sazbu, což vedlo k vyšším úrokovým sazbám na úvěry a tím potlačilo investice.
Podle nedávného průzkumu ruské centrální banky většina ruských podniků snižuje svou produkci. Z výzkumu také vyplynulo, že podniky bojují s nedostatek pracovních sil, často kvůli vojenské službě, a s dodávkami.
Jelikož je přístup k EU většinou kvůli sankcím uzavřen, Rusko musí zboží dovézt přes jiné země, což vede k vyšším nákladům na dovoz a zvyšuje ceny zboží, což zase ovlivňuje kupní sílu. Míra inflace byla v červenci 4,3%.
Ceny deviz v létě, kdy mnoho Rusů cestuje do zahraničí na dovolenou, se téměř zdvojnásobily oproti předchozímu roku. V srpnu 2022 byl kurz eura k rublu 59,5, ale o rok později to bylo zhruba 103 rublů na euro.
Kremlská média upozorňují, že rubl by mohl zůstat slabý po delší dobu. „Je to současná realita našeho devizového trhu,“ uvádí týdeník Expert. Ačkoliv se měna stala terčem spekulací, v makroekonomickém kontextu nevidí důvod k obavám. Situace v oblasti ropy a geopolitice zůstává stabilní.
V důsledku západního bojkotu a stanovených cenových stropů Rusko eviduje pokles v příjmu deviz, což vede k významnému snížení vývozu ropy a plynu. I když Rusko začalo částečně obchodovat v rublech, což mělo za následek posílení měny, v současné době je zjevný nedostatek eur a dolarů. Tento deficit je ještě zřejmější, když zohledníme, že většina zahraničního dluhu země je denominována v západních měnách.

V nadcházejícím finančním roce, který začal v dubnu, bude Rusko muset splatit dluh ve výši přibližně 130 miliard dolarů, jak uvádí centrální banka. Zároveň zůstávají dividendy ruských firem v zahraničí denominovány v cizích měnách.
Existují nyní diskuse o zavedení přísnějších kontrol pro omezení odlivu kapitálu. V roce 2022 bylo podle expertních odhadů z Ruska staženo téměř 243 miliard dolarů, což odpovídá 13,5% HDP země.
Ruská média v současnosti zdůrazňují, že mnozí občané nyní za své peníze dostávají méně potravin. Ačkoli průměrný příjem vzrostl během posledních dvou let, skutečná kupní síla občanů je po započtení inflace nižší než v roce 2013.
Mnoho odborníků je skeptických k optimistickým tónům z Kremlu. Pro dosažení „silného a respektovaného rublu“, symbolu ruské suverenity, je třeba podniknout další kroky. Jako jedno z možných řešení by mohly být nové požadavky na společnosti, aby prodávaly většinu svých devizových příjmů z exportu.
Minulý rok Ruská centrální banka implementovala opatření, která měla za cíl podpořit rubl, např. dočasným zákazem nákupu cizích měn. Tyto kroky však mohou mít jen dočasný účinek a existuje obava z nestability na trzích.
Zdroj: ČTK