Přesto analytici nepředpokládají návrat inflační vlny z předchozích dvou let a očekávají, že inflace zůstane v nadcházejících měsících na úrovni dubna. Tento vývoj by mohl vést Českou národní banku (ČNB) k zpomalení snižování úrokových sazeb, míní odborníci.
Hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš upozornil, že ceny potravin meziročně vzrostly o 1,7%, což bylo hlavně kvůli cenám masa, mléčných výrobků a zeleniny.
Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace, připomněl, že prodejci zvýšili ceny potravin po Velikonocích, což mělo zásadní vliv na pokles inflace od začátku roku.
Podle Víta Hradila z Cyrrusu došlo k přerušení trendu meziměsíčního zlevňování potravin a dalšími faktory byly vývoj cen ropy na mezinárodních trzích a zvýšení spotřební daně z tabáku a lihu.
Patrik Rožumberský z UniCredit Bank předpovídá, že inflace zůstane v blízkosti dubnové hodnoty do konce léta, protože očekává vyšší srovnávací základnu.
Miroslav Novák z Akcenta upozorňuje, že ČNB by mohla v červnu snížit úrokové sazby jen o 0,25 procentního bodu, a pokud by květnová inflace byla také vysoká, může dokonce zastavit cyklus snižování sazeb.
Jiří Polanský z České spořitelny varuje, že inflace může ve druhé polovině roku přesáhnout 3% kvůli několika proinflačním vlivům, včetně ekonomického oživení, vysokého růstu cen služeb, slabé koruny a růstu cen zemědělských výrobců.
Pro roky 2025 a 2026 očekává inflaci mírně nad inflačním cílem, což ovlivní zlepšený vývoj poptávky v české ekonomice a opatrné snižování sazeb ČNB.
Zdroj: ČTK