Euro a libra se vracejí k několikaměsíčním maximům

Euro a libra se v úterý posunuly výše, protože zastavení růstu cen ropy jim pomohlo vrátit se k několikaměsíčním maximům vůči dolaru dosaženým v posledních seancích.

Celkový obrázek nadále utvářelo rychle se blížící potenciální snížení sazeb v USA, které v posledních týdnech tlačilo na dolar. Investoři považují snížení sazeb na zářijovém zasedání Federálního rezervního systému za téměř jisté, ale nadále diskutují o možnosti, že politici přikročí ke snížení o 50 bazických bodů namísto 25.

Euro a britská libra vzrostly každá o zhruba 0,1% na 1,1169 USD, resp. 1,3203 USD, přičemž společná měna se nacházela těsně pod pondělním 13měsíčním maximem a libra kolem více než dvouletého maxima z minulého týdne.

Obě měny, zejména euro, byly hlavními příjemci nedávného záchvatu oslabení dolaru, ačkoli mohou mít potíže s dalším růstem.

„Po silné rally od začátku srpna se zdá, že euro/dolar by mohl čekat určitý útlum. Prozatím bychom upřednostňovali obchodní pásmo 1,1100-1,1200 – čekáme na zklamání z některých údajů o aktivitě v USA,“ uvedl Chris Turner, vedoucí globálního oddělení trhů ve společnosti ING, ve zprávě pro klienty.

Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

„Růst cen ropy v důsledku zvýšeného napětí na Blízkém východě a problémů s dodávkami z Libye (euru vůči dolaru) nepomůže,“ dodal.

Ceny ropy v úterý zastavily nedávný růst a obchodovaly se v rozmezí po nárůstu o více než 7% během předchozích tří seancí v důsledku obav o dodávky vyvolaných obavami z širšího konfliktu na Blízkém východě a možného uzavření libyjských ropných polí.

Jednou z měn, kterou prudký nárůst cen ropy podpořil, je kanadský dolar, jehož poslední hodnota byla 1,3479 kanadského dolaru za dolar poté, co se v pondělí dotkl pětiměsíčního maxima.

Jen byl slabší, když dolar vzrostl o 0,3% na 144,95 za dolar.

To vše zanechalo dolarový index na úrovni 100,88 těsně u ročního minima, k čemuž přispěla pravděpodobnost zářijového snížení sazeb v USA poté, co předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell na takový krok ve svém pátečním projevu v Jackson Hole víceméně kývl.

Prezidentka sanfranciského Fedu Mary Dalyová v pondělí rovněž uvedla, že snížení výpůjčních nákladů o čtvrt procentního bodu v příštím měsíci je pravděpodobné.

Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

„Otázkou nyní již není, zda Fed v září sníží, ale o kolik,“ řekl David Chao, stratég globálního trhu pro Asii a Tichomoří mimo Japonsko společnosti Invesco.

„Powell si nechal otevřené dveře pro větší snížení v případě, že se zhorší podmínky na trhu práce. Investoři se domnívají, že Fed je zřejmě otevřen rychlejšímu snižování sazeb, než se dříve očekávalo.“

Trhy již plně započítaly snížení sazeb v příštím měsíci a do konce roku vidí uvolnění v hodnotě přibližně 100 bazických bodů.

Jinde australský dolar posílil o 0,23% na 0,6787 USD, což není daleko od pátečního měsíčního maxima 0,67985 USD, a švýcarský frank se nacházel na úrovni 0,8473 za dolar, tedy kolem nejsilnější hodnoty za poslední tři týdny.

Zdroj: Reuters, zdroj úvodní fotografie: Bloomberg

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn