Řešení krize jedné, může jen zhoršit tu druhou a (překvapení, samá překvapení) téměř celá Wall Street sdílí názor, jaké kroky by měl předseda Fedu Jerome Powell a jeho rada podniknout.
Powellova Sophiina volba*
*(metafora označující analogii s románem Williama Styrona, v němž se matka musí rozhodnout, které ze svých dětí obětuje – pozn. překl.)
Nejde ani tak o to, co Powell udělá, jako spíše o to, co se stane, až to udělá. V sázce jsou ještě chytré peníze na další zvýšení o 25 bazických bodů, což jen potvrzeje, že inflace – stejně jako vysoké spotřebitelské výdaje a silný trh práce – nadále přetrvává. Před měsícem se další malé zvýšení mohlo setkat s optimistickými předpověďmi o hladkém přistání. Avšak tuto představu bez krachu zkalila skutečnost, že mnohým ze středně velkých regionálních bank hrozí, že v případě dalšího zvyšování sazeb dojde k předlužení, což by je mohlo poslat na stejnou cestu jako banku Silicon Valley. (nedávno zkrachovalá známá kalifornská banka – pozn. překl.)
Fed již pracuje na zmírnění šíření pádu SVB, když některým bankám nabízí jednoleté půjčky za vlídnějších podmínek, než je současná úroková sazba 4,75%, a zdroje listu The Wall Street Journal uvedly, že představitelé Fedu by mohli i nadále využívat nástroje nouzového úvěrování, pokud bude bankovní sektor nadále oslabovat.
Inflace však pravděpodobně přetrvá bez ohledu na to, zda jsou banky na zvýšení sazeb řádně připraveny, či nikoli. Powell tak vede válku na dvou frontách, což ho staví do pozice, kdy si potenciálně bude muset vybrat mezi svými dvěma mandáty: maximální zaměstnaností a cenovou stabilitou.
Každý z řad personálu se náhle obrací k jakési pomyslné křišťálové kouli, aby zjistil, kam se Fed řítí:
„Já bych jim radil, aby šli na svých 25.“ řekl WSJ Richard Clarida, místopředseda Fedu v letech 2018 až 2022.
„Jestli se teď zastaví, můžete se potýkat s tím, o čem vědí, že my nevíme.“
Eric Rosengren, bývalý prezident bostonského Fedu, nabídl WSJ jiný pohled: „Jedno zvýšení o 25 bazických bodů může teď mít na inflaci poměrně slušný vliv, mohlo by však mít zesílený vliv na finanční podmínky.“
Vezměte si svou sazbu a nechte si ji:
Některé holubice*, jež by rády vyletěly se zvýšením sazeb, vyjádřily alternativní názor:
*(Holubice – ti kdož preferují rozkvět, ekonomický růst, nízkou nezaměstnanost a levné peníze – pozn. překl.)
Vyhlídka na to, že přijdou další SVB (Silicon Valley Bank), může banky ve strach dovést k tomu, aby samy od sebe zpřísnily svou vlastní úvěrovou politiku – což je stejně zamýšlený účinek zvýšení sazeb.
„Takže se nabízí říci: ‚Tohle obstará částečně naši měnovou politiku za nás,'“ řekl WSJ bývalý guvernér Fedu Jeremy Stein.
„Pokud dokážete účinně a správně komunikovat, pak bude mít volba mezi 25 a 0 menší mírnější následky, než samo její vysvětlení.“
Zdroj: The Motley Fool