V projevu na akci LSEG a Reuters Newsmaker v Curychu Philipp Rickenbacher uvedl, že je na dosah, aby banka v roce 2030 zdvojnásobila svá spravovaná aktiva na 1 bilion švýcarských franků (1,12 bilionu USD), ačkoli odmítl uvést přesný časový plán nebo se k této částce zavázat jako ke konkrétnímu cíli.
Místo toho manažer, který vede banku od září 2019, označil toto číslo za „myšlenkovou překážku“, které druhá největší švýcarská banka kótovaná na burze dosáhne především prostřednictvím organického růstu.
„Jsme růstová společnost. Dokázali jsme to za posledních deset let, a pokud si vezmete dlouhodobý horizont, nic nám nestojí v cestě, abychom dále získávali na rozsahu na tak rostoucím trhu po celém světě,“ řekl Rickenbacher.
Výkonný ředitel uvedl, že při současné nejistotě obklopující Spojené státy, obavách z evropského poklesu a zpomalení čínské ekonomiky znamená, že mnoho klientů sedí na hotovosti.
„Myslím, že sklon investorů investovat na kapitálových trzích je dnes trochu utlumený,“ řekl na akci.
Rickenbacher uvedl, že změna vnějších podmínek by sice mohla zlepšit důvěru klientů, ale zatím přetrvávají určité nejistoty.
Zněl opatrně optimisticky, pokud jde o odolnost světové ekonomiky číslo jedna a dva, ale dal jasně najevo, že společnost Julius Baer neplánuje žádnou významnou expanzi ve Spojených státech ani v pevninské Číně.
„Žádní nebo jen velmi málo zahraničních hráčů dosud nepřinesli skutečný ekonomický zisk prostřednictvím svých obchodních aktivit,“ uvedl Rickenbacher ohledně trhu s wealth managementem ve Spojených státech a dodal, že stávající mezinárodní síť banky je dostatečná k dosažení růstu.
Na dotaz, zda banka plánuje provádět velké investice pro rozvoj svého onshore byznysu v Číně, řekl: „Ne, ne z naší strany.“
Také uvedl, že očekává, že Švýcarsko bude hájit svou pozici jako globální lídr v oblasti wealth managementu offshore, i přesto, že se musí vypořádat s následky kolapsu Credit Suisse a jeho záchrany ze strany UBS (UBSG.S).
Podle odhadů od společnosti Boston Consulting Group z roku 2022 je Švýcarsko stále světovým lídrem v oblasti wealth managementu offshore s 2,4 biliony dolarů spravovaných aktiv. Avšak Hongkong a Singapur se dostávají na stejnou úroveň.
I když kolaps Credit Suisse přišel jako šok pro finanční komunitu, způsob, jakým Švýcarsko dokázalo problém řešit bez jakýchkoli narušení trhu, ukázal jeho sílu jako finančního trhu.
„Síla švýcarských bank, švýcarské ekonomiky, švýcarského politického systému… Myslím si, že to je základ, aby bylo předním finančním místem pro cross-border wealth management,“ řekl na akci.
„Máme několik blízkých konkurentů, ale pokud Švýcarsko poroste dostatečně rychle, věřím, že můžeme tuto pozici obhájit a rozšířit.“
Přesto však bylo nutné provést některé změny v regulacích, aby se chránily banky v době, kdy sociální média zvyšují pravděpodobnost a ničivost bankovních útoků.
Výkonný ředitel podpořil veřejnou likviditu jako záchrannou síť pro podporu bank, kde klienti najednou stáhnou obrovské částky fondů – což bylo okamžitou příčinou pádu Credit Suisse.
Julius Baer se zaměřoval na organický růst ke splnění svých cílů, řekl, přičemž banka plánovala zaměstnat až 200 wealth managerů letos.
Kupování jiných bank pro zvýšení velikosti banky by však bylo obtížnější, protože ostatní banky nebyly ochotny prodávat, uvedl.
„Myslím si, že trh s fúzemi a akvizicemi je stále mrtvý, řekl bych to velmi zřetelně,“ uvedl Rickenbacher. „Všichni jsou a chtějí být v wealth managementu, a to i ti hráči, kteří nejsou tak efektivní jako ostatní.“
Odmítl komentovat spekulace spojující Julius Baer se švýcarskou bankou EFG International (EFGN.S).
„Myslím si, že se musí absolutně zaměřit na organický rozvoj.“
Zdroj: Reuters