Stratégové z Goldman Sachs považují další růst ceny zlata za možný, uvádějí, že cena by do konce roku mohla přesáhnout hranici 3000 USD.
Růst cen zlata díky geopolitickým nepokojům a poptávce centrálních bank
Hlavním faktorem této cenové rally zlata je silná poptávka od světových centrálních bank a asijských domácností.
V Číně zdražuje zlato pro místní spotřebitele kvůli ekonomickým potížím po pandemii a oslabení jüanu, který za poslední rok ztratil přibližně 5 % vůči americkému dolaru.
Přesto čínští spotřebitelé i Čínská lidová banka (PBOC) stále aktivně shánějí zlato. Podle Světové rady pro zlato (World Gold Council) PBOC navyšovala své zlaté rezervy 17 měsíců po sobě, přičemž během tohoto období zvýšila své zásoby o 16 %. Pouze v březnu PBOC přidala do svých rezerv 160 000 uncí zlata.
Aktivními kupci zlata v letošním roce byly také země jako Turecko, Indie, Kazachstán a některé státy východní Evropy. Tento trend svědčí o snaze světových centrálních bank diverzifikovat své rezervy a snížit závislost na americkém dolaru.
Ačkoliv ceny zlata na konci dubna zaznamenaly výrazný pokles, tento týden se býčí nálada vrátila, poté co představitelé Federálního rezervního systému naznačili možnost blížících se snížení sazeb.
Na svém posledním zasedání ve středu Fed ponechal úrokové sazby beze změny, což bylo v souladu s očekáváním. Vyjádření zasedání opakovalo předchozí ekonomické posouzení a pokyny a naznačilo podmínky, které by mohly vést ke snížení výpůjčních nákladů.
Předseda Fedu Jerome Powell ujistil, že jakékoli budoucí rozhodnutí o sazbách bude závislé na datech, avšak zároveň poznamenal, že další zvyšování sazeb v současnosti není pravděpodobné.
Tohle ujištění od Powella, že další zvyšování sazeb není na pořadu dne, pomohlo udržet ceny zlata nad úrovní 2 300 USD. Nižší úrokové sazby zvyšují atraktivitu zlata, jelikož obvykle snižují výnosy aktiv s pevným výnosem, jako jsou dluhopisy.
Zároveň geopolitické napětí, hlavně na Blízkém východě, rovněž posiluje zájem investorů o tento kov. Zlato, jako jedno z nejstarších bezpečných aktiv, je v obdobích geopolitických nepokojů a válek vyhledávaným útočištěm.
Podle Goldman Sachs může cena zlata dosáhnout hodnoty 3000 USD
Vzhledem k silné poptávce po zlatě ze strany centrálních bank rozvíjejících se trhů a asijských domácností, stratégové z Goldman Sachs udrželi svou základní předpověď, že cena zlata do konce roku dosáhne 2 700 USD za trojskou unci, což představuje nárůst o 17 %.
Díky svému modelu, který zohledňuje předchozí odhady elasticity poptávky a nabídky zlata, stratégové z Goldman Sachs také naznačují možnost ještě vyšších cen zlata za určitých okolností.
Konkrétně předpovídají, že pokud se americké finanční sankce zintenzivní podobným tempem jako od roku 2021, mohly by ceny zlata stoupnout o dalších 16 % na 3 130 USD za trojskou unci „díky dodatečným nákupům centrálních bank ve výši 7Mtoz ročně,“ napsali.
„Takové zvýšení našeho indexu finančních sankcí USA by se podobalo hypotetickému přidání zhruba dvou nebo více finančních sankcí USA vůči Číně nebo šesti finančních sankcí vůči Indii,“ uvedli stratégové.
Ve druhém scénáři Goldman Sachs předpokládá, že pokud se pětileté swapové rozpětí úvěrového selhání (CDS) v USA rozšíří o jednu směrodatnou odchylku (13 bazických bodů), ceny zlata by mohly vzrůst o 14 % a dosáhnout 3 080 USD za trojskou unci. Tento nárůst by byl podpořen očekávaným nákupem dalších 6 milionů trojských uncí zlata ročně ze strany centrálních bank.
„Aby bylo jasno, geopolitické, fiskální a finanční vyhlídky a jejich přesný dopad na poptávku centrálních bank po zlatě a ceny zlata jsou velmi nejisté. Přesto naše cvičení zdůrazňuje hodnotu zlata jako zajištění proti nepříznivým geopolitickým nebo finančním scénářům, při kterých by pravděpodobně utrpěla portfolia akcií a dluhopisů,“ dodali stratégové.
Zdroj: Investing, zdroj úvodní fotografie: IBIS InGold