Britská banka uvedla, že použila tento nástroj k ochraně obchodu na své vlastní platformě, HSBC AI Markets, při výměně 30 milionů eur za americké dolary.
Tento test, jehož detaily jsou zde poprvé zveřejněny, ukazuje, jak se banky snaží předstihnout kybernetické zločince, kteří by mohli využít pokroky v počítačové technologii k získání přístupu k obchodním datům ve světových finančních systémech, jako je například trh s devizami v hodnotě 7,5 bilionu dolarů denně.
„Zatímco máme názor, že jsme stále daleko od toho, aby kvantové počítače mohly prolomit tradiční šifrování, čas na přípravu na toto je právě teď,“ řekl Colin Bell, generální ředitel HSBC Europe, agentuře Reuters.
Test HSBC proběhl na síti vytvořené britskou telekomunikační společností BT (BT.L) a používal zařízení vyvinutá společností Toshiba a podporu od Amazon Web Services.
Tento test je důležitým krokem v ukázání komerčních aplikací technologie s použitím aktuálně dostupných optických sítí, řekl Andrew Shields, vedoucí oddělení kvantové technologie Toshiba Europe.
Howard Watson, hlavní bezpečnostní a síťový důstojník skupiny BT Group, uvedl, že je kritické, aby digitální infrastruktura zůstala zabezpečená proti novým hrozbám založeným na kvantových technologiích.
HSBC uvedla, že test jí pomohl plánovat, jak by mohla do některých svých obchodních systémů implementovat formu šifrování známou jako kvantové klíčové distribuce (QKD).
QKD používá částice světla k doručování tajných klíčů mezi stranami, které lze použít k šifrování a dešifrování citlivých dat, uvedla banka.

„Ochrana dat banky i dat našich klientů je něco, co bereme s nejvyšší vážností,“ řekl Richard Bibbey, globální šéf pro cizí měny, rozvíjející se trhy a komodity v HSBC.
„Kdyby někdo dokázal odposlouchávat toky, které procházejí největšími devizovými institucemi, získal by významné množství informací, schopnost manipulovat s trhem a pochopit, jaké obchody byly provedeny dříve, než byly zpracovány z hlediska rizika.“
Kvantové počítače slibují být milionkrát rychlejší než dnešní nejvýkonnější superpočítače, což by potenciálně mohlo revolucionizovat vše od lékařského výzkumu po boj se změnou klimatu.
Banky po celém světě pracují na tom, jak využít výhody, stejně jako jak se chránit před jakýmikoli riziky.
Od roku 2015 bylo ve Spojených státech podáno 297 patentů na takzvanou Post Quantum Cryptography, nebo systémy odolné proti útokům kvantových počítačů, podle Johna Egana, generálního ředitele nezávislé výzkumné pobočky BNP Paribas L’Atelier.
Někteří odborníci jsou skeptičtí ohledně okamžitých praktických důsledků technologie QKD pro finanční trhy.
Podle Martina Albrechta, profesora kybernetické bezpečnosti na King’s College London, specializované hardwarové požadavky QKD činí tuto technologii nepraktickou pro mnoho potenciálních uživatelů.
Zdroj: Reuters