Ve srovnání s červencem vzrostla hypoteční aktivita o třetinu, což představuje nejvyšší objem poskytnutých hypoték od ledna 2022. Průměrná hypoteční sazba poklesla pod 5 %, což je nejnižší úroveň od května 2022.
Podle ČBA Hypomonitoru banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem v srpnu hypotéky v celkovém objemu 32,4 miliardy Kč. Tento objem znamená meziměsíční nárůst o 8,6 miliardy Kč, což představuje zvýšení o 36 %. I když bývá srpnová aktivita na hypotečním trhu obvykle vyšší než v červenci, po zohlednění sezónních vlivů byl nárůst dvouciferný.
Srpen zaznamenal nejsilnější hypoteční aktivitu v letošním roce a zároveň nejvyšší od ledna 2022. Tento pozitivní vývoj byl částečně ovlivněn změnou zákona o spotřebitelském úvěru, která mohla motivovat domácnosti k uzavření či refinancování hypoték ještě za původních podmínek. Meziroční růst objemu poskytnutých hypoték zrychlil z červencových 109 % na 130 %. Od ledna do srpna se objem hypoték meziročně téměř zdvojnásobil a počet poskytnutých hypoték vzrostl o 60 %.
Objem nových hypoték vzrostl meziměsíčně o šest miliard korun
„Objem nově poskytnutých hypotečních úvěrů v srpnu dosáhl velmi vysokých hodnot, především z důvodu celkového oživení poptávky po financování bydlení a účinnosti novely zákona o spotřebitelském úvěru, která vedla některé klienty k uzavření hypotečních smluv do 31. srpna, aby se na ně nevztahovala nová pravidla pro předčasné splacení,“ uvedl Ondřej Šuchman, manažer pro hypotéky v Komerční bance.
Objem nově poskytnutých hypoték bez refinancování dosáhl v srpnu 25,7 miliardy Kč, což představuje meziměsíční nárůst o 6 miliard Kč, tedy o 31 %. Počet nových hypoték se zvýšil na 6 498, což znamená 25% meziměsíční nárůst a nejvyšší hodnotu od března 2022. Objem refinancovaných úvěrů se meziměsíčně zvýšil o 2,6 miliardy Kč na 6,7 miliardy Kč. Podíl refinancovaných úvěrů na celkovém objemu hypoték vzrostl z červencových 17,4 % na 20,7 %, což souvisí se změnou pravidel pro předčasné splacení platnou od září letošního roku.
„V současné době vidíme oživení hypotečního trhu, i když úrokové sazby neklesají tak rychle jako na spořicích účtech. Dramatický pokles sazeb v závěru roku se nedá očekávat, mimo jiné i proto, že někteří zpracovatelé již avizují prodlužování lhůt na schvalování úvěrů kvůli zvýšenému počtu žádostí,“ dodává Michal Noha, ředitel produktového managementu v Raiffeisen stavební spořitelně.
Hypoteční sazby klesly po více než dvou letech pod 5 %
Úroková sazba u nově poskytnutých hypotečních úvěrů v srpnu opět klesla, a to z 5,07 % na 4,98 %, čímž se poprvé od května 2022 dostala pod hranici 5 %. Tento pokles odráží vývoj tržních úrokových sazeb delších splatností, které od června začaly opět klesat a dosáhly nejnižší úrovně v letošním roce. Realizované úrokové sazby, na rozdíl od nabídkových, odrážejí skutečnou úrokovou sazbu, za kterou byly hypoteční smlouvy podepsány.
Hypoteční sazby reagují na vývoj tržních úrokových sazeb s několikaměsíčním zpožděním. Ovlivňuje je nejen očekávaný vývoj základních sazeb ČNB, ale také výhled inflace, ekonomický růst a dynamika obdobných sazeb v zahraničí. Tržní úrokové sazby delších splatností začaly od března letošního roku růst, tento vývoj se ale v červnu obrátil a v posledních měsících se pokles zrychlil, když trhy začaly očekávat rychlejší pokles sazeb Fedu. Tuzemské sazby delších splatností se nyní nacházejí na nejnižších úrovních od konce roku 2021.
„Současný pokles tržních sazeb delších splatností otevírá prostor pro další snižování hypotečních sazeb v budoucnu. Hypoteční sazby na tento vývoj obvykle reagují s několikaměsíčním zpožděním, a pokud se trh neobrátí, můžeme očekávat další mírný pokles hypotečních sazeb v příštích měsících,“ uzavírá Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.
Průměrná velikost hypotéky nadále roste
V srpnu pokračoval růst průměrné výše hypotéky, která vzrostla z 3,77 milionu na 3,95 milionu Kč. Od dubna tak průměrná výše hypotéky překonává dosavadní rekordní hodnotu z listopadu 2021, kdy činila 3,46 milionu Kč. K dosažení vyšších hypoték přispívá postupný pokles hypotečních sazeb a uvolnění příjmových limitů ze strany ČNB v rámci makroobezřetnostní politiky, spolu s postupným růstem reálných příjmů domácností. Vývoj výše hypotéky je rovněž spojen s růstem cen nemovitostí, které byly v prvním čtvrtletí letošního roku o téměř 10 % vyšší než v posledním čtvrtletí roku 2021 a rostly i ve druhém čtvrtletí.
Zdroj: ČBA