Úřady v posledních dnech zakázaly vývoz cibule, omezily používání cukru pro výrobu etanolu a snížily objem zásob pšenice, které smějí obchodníci a maloobchodníci držet.
Indie je jedním z největších světových producentů a vývozců zemědělských komodit. Nejlidnatější země světa má však také velmi citlivý domácí trh, kde jsou stovky milionů lidí závislé na levných dotovaných potravinách.
Tyto kroky doplnily stávající omezení vývozu rýže, pšenice a cukru, která zvýšila světové ceny a narušila dodávky pro hlavní dovozce, kteří jsou závislí na potravinách vypěstovaných v Indii.
Například cukr se již obchodoval na mnohaletých maximech, částečně kvůli očekávání snížených dodávek z Indie poté, co špatné počasí narušilo produkci. V sousedním Bangladéši se ceny cibule přes noc zdvojnásobily v důsledku poplachu vyvolaného oznámením indických úřadů o zákazu vývozu, který vstoupil v platnost v pátek a platí do března.
Podle korespondence, kterou viděl deník Financial Times, přiměla vyhlídka na nedostatek bangladéšskou státní obchodní korporaci, aby prosila indické úřady o urychlení dodávek tisíců tun cibule, které byly nasmlouvány v rámci existujícího akreditivu.
Analytici uvedli, že indická opatření jsou reakcí na znepokojení z přetrvávající potravinové inflace v době, kdy se vláda premiéra Naréndry Módího připravuje na parlamentní volby na začátku příštího roku.
„Jde o to, jak zkrotit domácí inflaci, která se pravděpodobně nebude pohybovat v příjemném rozmezí, a tento proces bude pokračovat až do voleb v roce 2024,“ uvedl Ashok Gulati, zemědělský ekonom a dlouholetý poradce vlády pro vládní politiku. „Domácí politika vždy vítězí nad ekonomikou nebo dokonce mezinárodními cenami.“
Indická centrální banka (Reserve Bank of India) na svém pátečním měnověpolitickém zasedání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 6,5%, částečně kvůli rizikům spojeným s inflací potravin.
Obavy o zásobování ještě zhoršilo špatné počasí, neboť vědci varují, že každoroční monzun, na kterém je mnoho zemědělců závislých, pokud jde o úrodu, je v důsledku klimatických změn stále nepravidelnější.
Například úřady očekávají, že produkce cukru v Indii – největším světovém producentovi a spotřebiteli – letos klesne téměř o 10%. Domácí zásoby cukru již klesly na úroveň odpovídající spotřebě za pouhé dva měsíce, což je pod vládou stanovenou hranicí tříměsíční rezervy.
„Pozorujeme, že se objevuje stále více povětrnostních jevů, počínaje vlnami veder v březnu a konče nadměrnými srážkami v červenci,“ uvedl Pushan Sharma, ředitel výzkumu analytické společnosti Crisil. „Tyto povětrnostní události vedou k velké volatilitě cen zemědělských komodit.“
Nejnovější indické oznámení týkající se cukru, které doplňuje časově neomezený zákaz vývozu, má zabránit tomu, aby se šťáva nebo sirup z cukrové třtiny používaly k výrobě etanolu, který se hojně využívá v pohonných hmotách. Společnost Crisil odhaduje, že to zvýší produkci cukru přibližně o 2,5 mil. tun, což odpovídá asi 10% očekávané letošní produkce.
Kritici tvrdí, že tyto zásahy jsou kontraproduktivní pro zemi, která se snažila vybudovat svůj vývozní trh, a Indii nyní hrozí, že ztratí těžce získané zákazníky ve prospěch svých konkurentů.
Stávající omezení vývozu rýže, zavedená na začátku tohoto roku, již zvýšila ceny na celém světě a hrozila vyvolat nejhorší mezinárodní nedostatek za poslední roky.
Prakash Naiknavare, výkonný ředitel Národní federace družstevních cukrovarů, uvedl, že dovozci cukru v jihovýchodní Asii a Africe, kteří dříve nakupovali od Indie, budou nyní pravděpodobně odebírat dodávky od jejího hlavního konkurenta, Brazílie.
„Vytvořili jsme trh, vytvořili jsme image značky, ale bohužel chybíme. Brazílie toho plně využije.“
Zdroj: Finacial Times, zdroj úvodní fotografie: Reuters