„Ministerstvo cestovního ruchu věří, že politika otevřených dveří ukáže odhodlání Íránu zapojit se do různých zemí světa,“ uvedl polooficiální ISNA.
Rozhodnutí zvýší počet zemí nebo území, jejichž občané mohou Írán navštívit, aniž by museli získat vízum.
Tento krok je dalším krokem k rozmrazení vztahů zejména mezi Íránem a Saúdskou Arábií po letech napětí mezi dvěma rivaly z Perského zálivu produkujícími ropu.
Rijád a Teherán se v posledním desetiletí spojily s válčícími stranami v Sýrii, Iráku a Jemenu. Útoky na saúdskou ropnou infrastrukturu, z nichž západní představitelé obviňují Írán a jeho arabské zástupné síly, v posledních letech hrozily, že přivedou Blízký východ do dalšího konfliktu. Írán účast na těchto útocích popřel.
Írán a Saúdská Arábie se dohodly na obnovení úplných diplomatických vztahů, přerušených v roce 2016, na základě dohody zprostředkované Čínou v březnu.
Do rozhodnutí o zrušení vízové povinnosti jsou zahrnuti státní příslušníci Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a Kataru, kromě Bahrajnu, s nímž Teherán dosud nenavázal plné styky.
ISNA poskytla úplný seznam zemí, které zahrnovaly Libanon, Tunisko, Indii, několik středoasijských, afrických a „muslimských“ národů. Na seznamu byl pouze jeden evropský národ západních spojenců, Chorvatsko, malý člen Evropské unie a NATO.
„Rusové budou z tohoto osvobození od vízové povinnosti profitovat pouze tehdy, budou-li zemi navštěvovat ve skupinách,“ dodala ISNA.
Ománští státní příslušníci mohli před tímto oznámením cestovat do Íránu bez víz.
Íránští poutníci poprvé po osmi letech začnou pravidelně cestovat do Saúdské Arábie od 19. prosince, informovala ve středu íránská média.
Zdroj: Reuters