Tato zpráva přichází v době, kdy Izrael zůstává ve válce s palestinskou militantní skupinou Hamas po útoku Hamasu na Izrael ze 7. října. Je to také velký projev podpory ze strany významné americké společnosti a velkorysá nabídka izraelské vlády v době, kdy Washington zvýšil tlak na Izrael, aby přijal další opatření k minimalizaci civilních škod v Gaze.
Akcie společnosti Intel, která má v Izraeli o něco méně než 10% svých celosvětových zaměstnanců, otevřely na burze Nasdaq s nárůstem o 2,73% na 49,28 USD.
Plán na rozšíření závodu v Kirjat Gatu, kde má stávající továrnu na výrobu čipů, která je vzdálena 42 km od Gazy kontrolované Hamásem, je „důležitou součástí úsilí společnosti Intel o podporu odolnějšího globálního dodavatelského řetězce, vedle probíhajících a plánovaných výrobních investic společnosti v Evropě a Spojených státech,“ uvedl Intel ve svém prohlášení.
Pod vedením generálního ředitele Pata Gelsingera investoval Intel miliardy do výstavby továren na třech kontinentech, aby obnovil svou dominanci ve výrobě čipů a lépe konkuroval konkurentům AMD (AMD.O), Nvidia (NVDA.O) a Samsung (005930.KS). Nový izraelský závod je poslední investicí amerického výrobce čipů za poslední roky.
„Podpora izraelské vlády … zajistí, že Izrael zůstane světovým centrem polovodičových technologií a talentů,“ uvedl viceprezident společnosti Intel Daniel Benatar.
Společnost Intel již dříve získala v uplynulých 50 letech v rámci izraelských dotací zhruba 2 miliardy dolarů do jiných tamních zařízení.
Ofir Yosefi, zástupce generálního ředitele izraelského úřadu pro investice, uvedl, že společnost Intel dala přednost vyššímu grantu a vyšší daňové sazbě před nabídkou nižšího grantu a nižší daňové sazby.
Pro agenturu Reuters uvedl, že proces trval několik měsíců, protože grant takového rozsahu vyžadoval přezkoumání a nezávislou analýzu, zda je ekonomicky životaschopný. Bylo zjištěno, že Izrael získá mnohem vyšší daňové a ekonomické výhody, dodal.
„Tato investice v době, kdy Izrael vede válku proti naprostému zlu, válku, v níž dobro musí porazit zlo, je investicí do správných a spravedlivých hodnot, které znamenají pokrok pro lidstvo,“ řekl ministr financí Bezalel Smotrich.
Společnost Intel, jejíž investice bude trvat pět let, bude platit daň z příjmu právnických osob ve výši 7,5% namísto dosavadních 5%. Běžná daňová sazba je 23%, ale podle izraelského zákona na podporu investic do rozvojových oblastí získávají společnosti velké výhody.
V Německu plánuje společnost Intel vynaložit více než 30 miliard eur (33 miliard USD) na rozvoj dvou závodů na výrobu čipů v Magdeburku v rámci mnohamiliardové investiční akce v celé Evropě, jejímž cílem je vybudovat kapacity pro výrobu čipů. Berlín přislíbil velké dotace, aby přilákal historicky největší zahraniční investice v Německu.
V roce 2022 společnost Intel oznámila, že investuje až 100 miliard dolarů do výstavby potenciálně největšího komplexu na výrobu čipů na světě v Ohiu, a velké investiční plány v USA oznámily také konkurenční společnosti Samsung a Taiwan Semiconductor Manufacturing Co neboli TSMC.
Kromě dotace, která činí 12,8% celkové investice, se výrobce čipů také zavázal, že v příštím desetiletí nakoupí od izraelských dodavatelů zboží a služby v hodnotě 60 miliard šekelů (16,6 miliardy USD), přičemž nový závod by měl vytvořit několik tisíc pracovních míst.
Společnost Intel, která je jednou z přibližně 500 nadnárodních společností v Izraeli, zde založila svou pobočku v roce 1974 a v současné době provozuje čtyři vývojové a výrobní závody, včetně výrobního závodu v Kirjat Gatu nazvaného Fab 28, který vyrábí čipy s technologií Intel 7 neboli 10 nanometrů a zaměstnává v zemi téměř 12 000 lidí, přičemž nepřímo zaměstnává dalších 42 000 lidí.
Vývoz společnosti Intel činí přibližně 9 miliard USD a představuje 5,5% celkového vývozu špičkových technologií. Čip Centrino, který umožňuje používání WiFi, a procesory Core byly vyvinuty v Izraeli.
Společnost Intel, která v roce 2017 koupila izraelskou firmu Mobileye (MBLY.O) zabývající se technologiemi pro samořízené automobily za 15,3 miliardy dolarů, odmítla sdělit, jaké technologie se budou vyrábět v nové továrně Fab 38, jejíž výstavba podle Intelu již začala.
V červnu premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že Intel postaví v Izraeli nový závod na výrobu čipů v hodnotě 25 miliard dolarů, ale Intel až dosud odmítal tuto investici potvrdit.
Továrna Fab 38 by měla být otevřena v roce 2028 a fungovat do roku 2035.
Zdroj: Reuters, zdroj úvodní fotografie: CNBC