Dolaru škodil a jenu napomáhal také posilující čínský jüan, který dosáhl téměř čtyřměsíčního maxima.
Vůči jenu dolar klesl na nejnižší úroveň od poloviny září na 147,16 jenu a naposledy se obchodoval se ztrátou 0,53% na 147,6 jenu.
V širším kontextu dolarový index, který měří hodnotu americké měny proti šesti hlavním světovým měnám, spadl na nejnižší úroveň od konce srpna, kdy dosáhl 103,17, a naposledy byl nižší o 0,13% na 103,32.
„Panuje velké vzrušení, dynamika se zvyšuje, pokud jde o schopnost Bank of Japan ukončit svou ultra uvolněnou měnovou politiku… možná v příštím roce a ukončit záporné úrokové sazby,“ uvedla Jane Foley, vedoucí oddělení měnové strategie v Rabobank.
Foley poznamenala, že výrazný pokles amerického dolaru podněcuje investory k ukončení některých ze svých sázek proti japonskému jenu. „Dolar je slabší, a to si myslím, že je právě katalyzátorem pro trh, který uzavírá sázky na to, kam až se dolar-jen může skutečně posunout,“ uvedla.
Čínský jüan mezitím dosáhl téměř čtyřměsíčního vrcholu 7,13 vůči dolaru a naposledy se obchodoval na úrovni 7,138.
Čínská lidová banka nastavila referenční sazbu jüanu na nejsilnější hodnotu od 7. srpna, což ovlivňuje obchodní pásmo měny.
„Domníváme se, že výrazná rally čínského jüanu je hlavním motorem silnějšího jenu v tomto týdnu, protože zvedá (asijský) FX jako celek,“ uvedl Simon Harvey, vedoucí oddělení FX analýz ve společnosti Monex Europe.
V úterý euro dosáhlo své nejvyšší hodnoty od poloviny srpna, když stouplo na 1,0966 USD, a naposledy se obchodovalo mírně vyšší na úrovni 1,0944 USD.
Sterling vzrostl o 0,26% na 1,2538 USD poté, co dosáhl dvouměsíčního maxima 1,2554 USD. Guvernér Bank of England Andrew Bailey v pondělí uvedl, že je „příliš brzy na to, abychom uvažovali o snížení sazeb“ ve Velké Británii.
Výnosy z amerických státních dluhopisů se snížily, jelikož investoři očekávají, že Federální rezervní systém sníží úrokové sazby v příštím roce v reakci na zpomalování inflace v USA v říjnu.
Tento vývoj vedl k poklesu dolarového indexu z jeho téměř ročního maxima, dosaženého na začátku října, kdy americká ekonomická data konzistentně překračovala očekávání.
V úterý byly výnosy z desetiletých amerických státních dluhopisů na cestě ke čtvrtému poklesu za sebou, když dosáhly 4,39% po poklesu v pondělí následkem úspěšné aukce dvacetiletých dluhopisů. V říjnu výnosy dosáhly šestnáctiletého maxima, kdy přesáhly 5%.
Elisabet Kopelman, ekonomka americké pobočky věřitele SEB, uvedla: „Silná ochota riskovat a spekulace o budoucím snížení úrokových sazeb nejsou pro dolar dobrým prostředím.“
Zveřejnění zápisu z nejnovějšího zasedání Federálního rezervního systému je naplánováno na 19:00 h GMT a stane se klíčovým bodem zájmu pro nadcházející den, stejně jako projev prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagarde.
Někteří analytici varují, že klesající dynamika dolaru nemusí mít příliš dlouhého trvání. „Existuje riziko, že se dočkáme odezvy ohledně tempa uvolňování Fedu,“ řekla Foley.
Zdroj: Reuters, zdroj úvodní fotografie: Kyodo News