Inter vládní orgán bude dohlížet na podnik průmyslové skupiny vedený britským BAE Systems PLC (BAES.L), Japonským těžkým průmyslem Mitsubishi (7011.T) a italským Leonardem (LDOF.MI). Tato skupina bude distribuovat práci týmům v různých částech programu Global Combat Air Program (GCAP), jako je motor a avionika, uvedly zdroje.
Požádali, aby nebyli identifikováni, protože nejsou oprávněni mluvit s médii.
Reuters v březnu uvedla, že Japonsko a Británie budou ovládat GCAP s asi 40% podílem na práci každý. Řím to odmítl jako „spekulativní“.
Japonské ministerstvo obrany odmítlo komentovat. Úředníci na britských a italských ambasádách neodpověděli na žádosti o komentář.
Dohoda, kterou musí parlamenty každé země ratifikovat přijde rok poté, co vytvořili svou první hlavní spolupráci v obranném průmyslu sloučením samostatného stíhacího úsilí v Londýně a Tokiu.
Někdo z Japonska může projekt zpočátku vést a vedení se bude otáčet mezi třemi zeměmi, uvedly dva zdroje. Předním japonským kandidátem na tuto práci je Masami Oka a poradce ministerstva obrany, který v červenci odešel jako místopředseda pro mezinárodní záležitosti, dodali.
Oka neodpověděla okamžitě na žádost o komentář.
Tyto tři země plánují vybrat Británii jako sídlo GCAP, informoval Reuters v září.
GCAP může také přivítat další národy jako juniorské partnery, se Saúdskou Arábií mezi uchazeči, protože by přinesl peníze a lukrativní trh k projektu, který by měl stát desítky miliard dolarů.
Mezi další společnosti zapojené do projektu patří evropský výrobce raket MBDA, japonský výrobce avioniky Mitsubishi Electric Corp (6503.t) a výrobci motorů Rolls-Royce Plc (Rroyc.ul), IHI Corp (7013.T) a Avio Aero.
Zdroj: Reuters