Jen si udržel pevnou pozici a omezil tak sílu dolaru, který byl ve střehu před očekávanou zprávou o mzdách mimo zemědělský sektor v USA, plánovanou na pozdější vydání v tentýž den.
Kazuo Ueda, guvernér Japonské centrální banky (BOJ), ve čtvrtek prohlásil, že má banka několik možností pro úrokové sazby, jakmile přestane držet krátkodobé výpůjční náklady v negativním pásmu. Téhož dne se také setkal s japonským premiérem Fumio Kišidou.
Tyto komentáře byly trhy interpretovány jako nejjasnější signál dosud, že BOJ by mohla brzy začít postupně odstupovat od své ultra uvolněné měnové politiky, což poslalo jen na několikaměsíční maxima proti hlavním měnám.
Jen se naposledy obchodoval stabilně vůči dolaru na úrovni 144,30, po tom, co v předchozím obchodním dni vzrostl o více než 2 % a dosáhl čtyřměsíčního maxima 141,60.
Před měsícem jen zaznamenal pokles v důsledku rostoucího úrokového rozdílu mezi Japonskem a USA, kdy klesl na roční minimum 151,92 za dolar.
Obavy z možného zásahu japonských úřadů na podporu měny, podobně jako v loňském roce, udržovaly obchodníky ve střehu.
Euro se podobně jako jen pohybovalo poblíž svého čtvrtečního čtyřměsíčního maxima a naposledy bylo obchodováno za 155,67 za euro.
Australský dolar mezitím posílil na 95 jenů, částečně tak maže své ztráty z předchozího dne, kdy klesl o téměř 2 %.
Nyní se pozornost obrací k nadcházejícímu dvoudennímu měnověpolitickému zasedání BOJ, plánovanému na 18. prosince.
„Trhy to samozřejmě velmi vzrušilo,“ řekl Ray Attrill, vedoucí oddělení FX strategie v National Australia Bank neboli NAB. „Myslím si však, že mnozí z nás měli pocit, že letos dojde k nějaké významnější změně politiky, a byli jsme zklamáni. Takže se trochu zdráhám skočit na špek a říct, že (změna) nastane 19. září. Ale je zřejmé, že není kouře bez ohně … Takže myslím, že trh pochopitelně zastává názor, že prosincové zasedání je nyní živé.“
Na širším devizovém trhu se dolar pohyboval převážně stabilně, přičemž většina měnových pohybů byla omezena, zejména s ohledem na očekávaná páteční data o zaměstnanosti v USA.
Euro se udrželo na úrovni 1,0792 USD, ale směřovalo k týdenní ztrátě přesahující 0,8 %, zatímco britská libra byla obchodována za 1,2589 USD, čímž směřovala k týdennímu poklesu téměř o 1 %.
Index amerického dolaru se snížil o 0,05 % na 103,63, avšak byl na cestě k týdennímu zisku 0,4 %. To by představovalo přerušení třítýdenní série poklesů, jelikož dolar se pokouší oživit po listopadových výprodejích, které byly pro něj náročné.
„Více než čísla o mzdách mimo zemědělství mě zajímá, co se stane s mírou nezaměstnanosti a co se stane s průměrným výdělkem,“ řekl Attrill z NAB.
„Je zřejmé, že pokud dojde k velkému šoku ohledně payrolls – velkému překvapení směrem dolů nebo nahoru -, bude se prvotní reakce trhů řídit právě podle toho.“
Australský dolar zaznamenal mírný pokles o 0,05 % na 0,6599 USD.
V Číně došlo k mírnému zvýšení zámořského jüanu o 0,1 % na 7,1560 za dolar.
Nedávné údaje ukázaly, že čínský vývoz v listopadu poprvé za šest měsíců vzrostl, přestože dovoz neočekávaně klesl.
Pokračující obavy o růstový výhled v Číně vedou k nejistotě mezi investory, způsobené nerovnoměrným oživením druhé největší světové ekonomiky po ukončení krize.
Na začátku týdne agentura Moody’s upozornila na možnost snížení úvěrového ratingu Číny a následující den snížila výhled pro Hongkong, Macao a řadu čínských státních podniků a bank.
„Snížení výhledu ratingu Číny agenturou Moody’s bylo motivováno obavami z rostoucího zadlužení Číny a možné nutnosti zachraňovat místní státní podniky,“ uvedl William Xin, portfolio manažer s pevným výnosem ve společnosti M&G Investments, ačkoli podle něj tento krok „nezohlednil“ důraz, který čínští politici v průběhu let kladli na snižování zadlužení.
Zdroj: CNBC, zdroj úvodní fotografie: The Conversation