Japonský jen zaznamenal nárůst o téměř 0,8% a během ranního obchodování v Asii dosáhl vrcholu 146,66 vůči dolaru. Toto bylo částečně důsledkem Uedových víkendových vyjádření o možném ukončení politiky záporných sazeb, jakmile se bude blížit k 2% inflačnímu cíli banky.
V interview pro Yomiuri Ueda naznačil, že BOJ by mohl mít do konce roku dostatek informací k rozhodnutí o ukončení záporných sazeb.
Jen byl však pod tlakem vůči dolaru kvůli rostoucímu úrokovému diferenciálu mezi Japonskem a USA, když americká Federální rezerva zahájila v předešlém roce agresivní zvyšování sazeb a BOJ zůstával konzervativnější.
„Ueda pokládá základy pro opuštění záporných úrokových sazeb a dává o tom dostatečně vědět,“ řekl Matt Simpson, hlavní analytik trhu ve společnosti City Index.
Dolar se v poslední době posunul mírně dolů a odchýlil se od svého tříměsíčního vrcholu dosaženého minulý týden vůči euru a libře.
Euro si polepšilo o 0,13%, když dosáhlo hodnoty 1,0714 USD, čímž ukončilo svou osmitýdenní sérii poklesů. Britská libra zaznamenala růst o 0,16% na 1,2486 USD.
Index dolaru, který minulý týden ukončil osm týdnů nepřetržitého růstu – což byla jeho nejdelší taková série od roku 2014 – se snížil na 104,84.
V průběhu středy budou publikovány americká inflační data za srpen. Tržní aktéři budou sledovat, jak se americká ekonomika vyvíjí a zda je pro Federální rezervní systém (FED) ještě příliš brzy zvyšovat sazby.

Dolar a výnosy z amerických státních dluhopisů minulý týden výrazně vzrostly, hlavně kvůli silným ekonomickým indikátorům, které naznačovaly, že další navýšení sazeb od FEDu může být blízko.
„Celkově světová ekonomika není na vzestupu, ale není ani na pokraji recese a zdá se, že USA si vedou mezi hlavními ekonomikami nejlépe,“ uvedl Alvin Tan, vedoucí asijské devizové strategie ve společnosti RBC Capital Markets.
„Makroprostředí se nedá snadno charakterizovat, protože není ani risk-on, ani risk-off. Nebo možná odpovídá rozdílným ekonomickým trajektoriím USA versus zbytku světa, takzvané mantře ‚výjimečnosti USA‘.“
V srpnu ukázaly čínské údaje, že spotřebitelské ceny se v Asii vrátily k pozitivnímu růstu, zatímco pokles cen ve výrobě byl pomalejší. Toto naznačuje snížení tlaku deflace a naznačuje stabilizaci ekonomiky.
Spotřebitelský cenový index v srpnu vzrostl ve srovnání s předchozím rokem o 0,1%, což je mírně pod odhadem agentury Reuters, který předpokládal růst o 0,2%. Index cen výrobců naopak klesl o 3,0% ve srovnání s předchozím rokem, což odpovídá tržním očekáváním.
„Z historického hlediska nevidíme v Číně inflaci tisknout záporná čísla příliš dlouho, i když jsem si myslel, že bychom mohli dostat alespoň několik deflačních údajů, než je ten jediný naservírovaný,“ uvedl Simpson ze City Index.
Jüan posílil o zhruba 0,1% na 7,3587 vůči dolaru, ačkoli byl stále blízko svého desetiměsíčního minima z pátku, které činilo 7,3678 za dolar. Důvodem je stále nejistý výhled na ekonomické oživení Číny.
Australský dolar, často vnímán jako náhražka pro jüan, si polepšil o 0,29% na hodnotu 0,6397 USD. Novozélandský dolar zaznamenal růst o 0,28%, dosahujíc hodnoty 0,5900 USD.
Zdroj: CNBC