Dolarový index oslabil před pátečním oznámením o nezemědělských mzdách, přičemž hlavním faktorem byl růst jenu, který se zvýšil o téměř 2 % na svou nejsilnější úroveň za poslední tři měsíce.
Guvernér japonské centrální banky Kazuo Ueda ve čtvrtek prohlásil, že banka má několik možností, kam směřovat úrokové sazby, jakmile přestane držet krátkodobé výpůjční náklady v záporném rozmezí.
Trhy tento komentář interpretovaly jako možný signál blížící se změny politiky, což vedlo k posílení jenu. Japonská měna, která byla dříve pod tlakem kvůli velkým spekulativním prodejům, zaznamenala nárůst.
Dolar vůči jenu poklesl až o 1,9 % a naposledy byl nižší o 1,5 % na úrovni 145,135 jenu.
„Pravděpodobně to vypovídá o pozicích, které jsme viděli. Trh je velmi, velmi krátký na jenu a pro rok 2024 máme silný konsenzus, že to bude rok, kdy ukončí záporné sazby. Takže to ukazuje, že trh je připraven se v tomto světle chytit naprosto čehokoli,“ řekl stratég společnosti TraderX Michael Brown.
Bank of Japan (BOJ) se odlišuje od ostatních centrálních bank tím, že si stále udržuje politiku ultra-nízkých úrokových sazeb. Tato politika oslabila japonský jen vůči dolaru na nejnižší hodnotu za poslední desetiletí, což vyvolalo spekulace, že měnové úřady by mohly zasáhnout na podporu měny.
Rostoucí očekávání, že by BOJ mohla brzy ukončit tuto politiku, jsou stále více patrná a nadcházející zasedání v příštím týdnu by mohlo přinést příležitost pro změnu.
Euro zůstává blízko svých třítýdenních minim, což je důsledek značného přehodnocení očekávání úrokových sazeb pro rok 2024. Přesto opatrnost před pátečními údaji o mzdách mimo zemědělský sektor v USA udržuje obchodní volatilitu na nízké úrovni.
Snižující se inflace, zpomalení ekonomik jako je Německo a slabost na trhu práce vedly obchodníky k předpokladu, že úrokové sazby klesnou ze současných 4 % na 3,0 % do září, zatímco ještě před dvěma týdny se očekávalo 3,4 %.
V důsledku toho euro v tomto týdnu dosáhlo osmiletých minim vůči švýcarskému franku a tříměsíčních minim vůči britské libře.
Na posledním zasedání Evropské centrální banky v roce 2023, které se koná příští čtvrtek, byl zaznamenán jen minimální odpor proti nedávnému snížení sazeb, dokonce i ze strany obvykle jestřábí Isabel Schnabel, která nyní odmítá zvyšování sazeb.
Člen ECB a šéf Bank of France Francois Villeroy de Galhau v rozhovoru pro francouzské noviny zveřejněném ve středu naznačil, že otázka snížení sazeb by mohla být aktuální v roce 2024.
Villeroy uvedl, že „dezinflace probíhá rychleji, než jsme si mysleli“.
Euro, které v průběhu tohoto týdne oslabilo o 0,95 %, si nyní polepšilo o 0,1 % a dosáhlo hodnoty 1,0775 dolaru. V porovnání se švýcarským frankem se euro udrželo stabilní na úrovni 0,942 franku, což je nad předchozím minimem 0,9404 franku – nejnižší hodnotou od počátku roku 2015, kdy Švýcarská národní banka ukončila pevný kurz mezi oběma měnami.
Dolarový index, který v minulém měsíci oslabil o 3 %, nyní klesl o dalších 0,3 % na 103,87, blízko svého dvoutýdenního maxima. Pozornost se soustředí na páteční data o mzdách v USA.
Nedávné údaje o pracovních místech v USA naznačují, že i když trh práce ztrácí na síle, nejeví výrazné známky slabosti. Podle nástroje FedWatch společnosti CME trhy s futures nyní oceňují pravděpodobnost snížení sazeb do března na 60 %. Minulý týden byla pravděpodobnost pouze 50 %. Někteří analytici však považují tato očekávání za přehnaná.
Kanadský dolar zůstal stabilní vůči americkému dolaru na úrovni 1,3587, poté co Bank of Canada ve středu udržela svou klíčovou jednodenní úrokovou sazbu na 5 % a na rozdíl od jiných centrálních bank v poslední době nenaznačila další zvýšení sazeb.
Zdroj: CNBC