Jsou akcie společnosti Boeing vhodné ke koupi?

Potíže letecké společnosti zdaleka nekončí, a cílová hodnota jejího volného cash flow 10 miliard dolarů se jeví stále více nejistě.

Přes veškeré problémy, které Boeing zažil v posledních letech, existují silné argumenty pro investici do jeho akcií. Jako jeden ze dvou hlavních globálních výrobců komerčních letadel má Boeing objednávky v hodnotě 529 miliard dolarů a v prvním čtvrtletí získal 125 nových čistých objednávek. Je to dostatečný důvod pro nákup akcií?

Cílová hodnota společnosti Boeing je 10 mld.

Když vedení firmy určí střednědobé cíle, investoři začnou naslouchat a tvořit odhady pro ocenění akcií. Vedení si je vědomo tohoto zájmu a snaží se stanovit realistické cíle, jejichž plnění investoři pečlivě sledují.

Proto když vedení společnosti Boeing oznámilo svůj cíl dosáhnout volného peněžního toku (FCF) ve výši 10 miliard USD v období 2025/2026, očekávalo se, že Boeing tento cíl splní. Diskuse se pak soustředila na načasování: Bude cíl splněn na začátku roku 2025 nebo až na konci roku 2026?

Boeing nedosáhne cíle

Podle shody názorů Wall Street analytiků, kteří obvykle nejsou nejkritičtějším publikem, Boeing nesplní svůj finanční cíl a v roce 2026 dosáhne volného peněžního toku (FCF) jen 9,3 miliardy USD. Tento konsensus vychází z toho, že Boeing v roce 2023 nesplnil své plány, když dodal pouze 396 letounů Boeing 737 místo plánovaných 400 až 450.

Situace je ještě závažnější kvůli problémům s řízením kvality a výrazně sledovanému incidentu na letu společnosti Alaska Airlines v lednu, který vedl k uzemnění modelu Boeing 737 Max 9 a k tomu, že v prvním čtvrtletí bylo dodáno jen 67 letadel 737. Pro srovnání, cíl 10 miliard USD na roky 2025/2026 předpokládal, že Boeing by dosahoval 50 dodávek letounů 737 každý měsíc.

Vedení společnosti Boeing nicméně stále věří, že cíle 10 miliard dolarů dosáhne, jak nedávno poznamenal finanční ředitel Brian West: „Nadále očekáváme, že tento cíl nám bude trvat déle, než jsme původně plánovali, a to později v letech 25, 26, což je primárně spojeno s náběhem výroby 737 a 787 na 50, respektive 10 dodávek měsíčně.“

Zdroj: Google Finance

Pět důvodů, proč bude těžké dosáhnout cíle

Bohužel Boeing čelí řadě významných překážek, než dosáhne svých cílů.

Za prvé, i za optimálních okolností je zvyšování tempa výroby letadel komplikované. Ačkoli zpomalení dodávek umožňuje Boeingu řešit problémy dodavatelského řetězce, které postihují celé odvětví, vyžaduje to také, aby se jeho dodavatelé přizpůsobili náročnému zvýšení výrobních kapacit.

Za druhé, možná akvizice firmy Spirit AeroSystems, klíčového dodavatele trupů pro letadla 737, může znamenat jistotu pro Boeing, ale Spirit bude vyžadovat další investice a v posledních letech vykázal úbytek hotovosti, což komplikuje cíle v oblasti FCF.

Třetím bodem je, že zpoždění dodávek může vést letecké společnosti k objednávkám u konkurentů jako Airbus nebo Embraer, nebo mohou požadovat větší slevy od Boeingu, aby byly kompenzovány za finanční dopady zpoždění. Zpoždění dodávek také často vyžaduje vyplácení kompenzací leteckým společnostem.

Čtvrtým problémem je, že Boeing se chystá na letní vyjednávání s Mezinárodní asociací strojníků a pracovníků v leteckém a kosmickém průmyslu o obnově smlouvy, která končí v polovině září. Vzhledem k nedávným propouštěním může mít Boeing problémy s vyjednáváním v době, kdy je poptávka po kvalifikovaných pracovnících vysoká.

Pátý a možná nejzásadnější bod je, že udržení výrobní kvality vyžaduje značné investice. Pro Boeing je nejvyšší prioritou zajistit kvalitu výroby, a to i když může být diskutabilní cílový rozpočet 10 miliard dolarů, o udržení výrobní kvality se jednat nedá.

Jsou akcie společnosti Boeing vhodné ke koupi?

Investice do akcií může mít svůj smysl, ale pro investory, kteří počítají s tím, že Boeing dosáhne v roce 2026 svého cíle volného peněžního toku 10 miliard dolarů, to není přesvědčivá volba. Většině investorů se proto doporučuje vyhnout nákupu akcií, dokud nebudou vyřešeny zmíněné problémy nebo dokud vedení neupraví své střednědobé finanční cíle.

Zdroj: The Motley Fool, zdroj úvodní fotografie: GettyImages

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn