V rámci projektu Kambodža zkoumá možnost výstavby terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG), který by dovážel superchlazené palivo a znovu ho zplynoval pro použití v elektrárně, řekl agentuře Reuters ministr energetiky Keo Rottanak.
Plánovaný terminál LNG, který bude pravděpodobně pevným pozemním zařízením, by byl prvním terminálem v Kambodži a vytvořil by z ní nový dovozní trh v jihovýchodní Asii. První dodávky letos přijaly Vietnam a Filipíny.
„Kambodžský premiér Hun Manet 30. listopadu oznámí zrušení projektu uhelné elektrárny v Koh Kongu o výkonu 700 MW a plán nahradit ji LNG o výkonu 800 MW, která má být uvedena do provozu po roce 2030,“ řekl Rottanak agentuře Reuters.
Neřekl, kolik by plynová elektrárna a terminál LNG mohly stát.
Plánovaná uhelná elektrárna Botum Sakor byla kritizována ochránci životního prostředí a některými obyvateli za to, že zasahuje do jedněch z nejhustších lesních oblastí Kambodže, hrozí narušení obživy a znečištění rezervace, která je domovem desítek ohrožených druhů, uhelným prachem.
Rozhodnutí zrušit uhelný projekt, který měl začít vyrábět elektřinu do konce roku 2025, odráží závazek země k čistší energii, uvedl Rottanak.
Kambodža chce do roku 2030 zvýšit svůj podíl čisté výrobní kapacity na 70% z 52% v roce 2022 výstavbou nových solárních a větrných elektráren a vodních projektů.
„Oznámení bude v Kambodži, ale bude to signál pro COP28,“ řekl Rottanak s odkazem na výroční klimatickou konferenci OSN, která začíná tento týden v Dubaji a které se zúčastní i představitelé kambodžského ministerstva životního prostředí.
Kambodža, kde poptávka po elektřině v posledním desetiletí roste přibližně o 15% ročně, využívá vodní energii k řešení prudce rostoucí poptávky po elektřině, na rozdíl od jiných zemí v regionu, jako je Malajsie a Vietnam, které se orientují na uhlí.
Lví podíl na roční spotřebě elektřiny v zemi mají čisté zdroje energie, především vodní elektrárny, ale Kambodža se potýká s kolísáním výroby kvůli stále častějším poruchám výroby elektřiny ve vodních elektrárnách, které jsou jejím hlavním zdrojem energie, způsobeným počasím.
Kambodža zhruba před dvěma lety oznámila, že nebude stavět žádné nové projekty uhelných elektráren, s výjimkou těch, které jsou již ve výstavbě.
Po zrušení projektu Botum Sakor je jediným zbývajícím projektem uhelné elektrárny v Kambodži, který je ve výstavbě, dlouho odkládaný malý blok o výkonu 265 MW v severní provincii Oddar Meanchey.
Projekt uhelné elektrárny Botum Sakor měla postavit, vlastnit a provozovat kambodžská společnost Royal Group, místní konglomerát, který investuje také do telekomunikací a dopravy, a nyní místo něj postaví projekt plynový, uvedl Rottanak.
Společnost Royal Group na e-mailovou žádost o komentář bezprostředně nereagovala.
Zdroj: Reuters, zdroj úvodní fotografie: The Star