Pokud bude tato výplata schválena, bude to nejvyšší běžná dividendy od roku 2016, kdy banka vyplácela 62 korun na akcii. V minulém roce banka sice vyplatila vyšší částku, ale to bylo způsobeno posuny v rámci výplaty v důsledku pandemie. Nejprve byla vyplacena běžná dividendy ve výši 43,80 koruny a poté byl vyplacen doplatek ve výši 55,50 koruny za předchozí období, kdy se dividendy nevyplácely.
Akcionáři se na valné hromadě v Praze, která začíná v 13 hodin, budou vyjadřovat k návrhu na rozdělení zisku ve výši 17,6 miliardy korun za loňský rok. Z tohoto celkového množství má být vyplaceno 11,5 miliard korun formou dividend a zbytek bude převeden do fondu nerozděleného zisku minulých let. Návrh odpovídá standardní dividendové politice s výplatou 65 procent z celkového čistého zisku. Vedení banky již dříve stanovilo výplatní poměr pro dividendy v rozmezí 60 až 70 procent z celkového čistého zisku.
Akcionář, který bude vlastnit akcie Komerční banky k 2. květnu, bude mít nárok na dividendu. Výplata dividendy je plánována na 22. května.
V minulém roce se zisk Komerční banky téměř zvýšil o 38 procent na zmíněných 17,6 miliardy korun. Banky zaznamenaly historicky vysoké zisky díky rychlému růstu úrokových sazeb a vydělávaly na desítkách miliard korun, které získaly od vkladatelů. Češi také na začátku minulého roku stále nakupovali nemovitosti a bankovní domy, včetně Komerční banky, tak těžily z poslední vlny zájmu o hypotéky. Poté se však vysoké sazby na hypotečním trhu snížily.
V roce 2020, kvůli pandemii, se Komerční banka rozhodla nevyplácet dividendu. Koncem roku 2021 se na valné hromadě rozhodlo o výplatě dividendy ve výši 23,86 koruny na akcii z nerozděleného zisku za roky 2019 a 2020. V dubnu loňského roku pak akcionáři schválili výplatu dividendy ve výši 43,80 koruny za předchozí období a v listopadu byla vyplacena ještě doplňková dividendu ve výši 55,50 koruny. Tyto výplaty byly dorovnáním standardního dividendového poměru za období, kdy Česká národní banka zastavila výplatu dividend kvůli nejistotě týkající se dopadů pandemie Covid-19.
Francouzská banka Société Générale je většinovým akcionářem Komerční banky s podílem 60,4 procenta. Kromě toho banka má také přes 69 tisíc dalších drobných akcionářů, z nichž většina pochází z Česka.
Nicméně, valná hromada bude také místem protestů aktivistů, kteří vyzývají finanční instituce k boji proti změně klimatu a odmítají podporovat firmy, které spalují uhlí. Aktivisté z platformy Re-set ohlásili protest u čtvrteční valné hromady a argumentují, že Komerční banka spolupracuje s Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH) miliardáře Daniela Křetínského. Tato platforma již dříve organizovala podobné protesty, například na valné hromadě banky Moneta.
Pár slov na závěr:
Banka v minulosti již vyplácela vysoké dividendy a nyní se očekává návrat k standardnímu výplatnímu poměru po roce, kdy pandemie ovlivnila hospodářské podmínky a vedla ke zrušení výplat dividend některými bankami.
Navzdory tomu se čeká také protest proti spolupráci s Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH), který podporuje spalování uhlí a narušuje boj proti změně klimatu. Tento protest může přilákat pozornost médií a veřejnosti a ukázat, že záležitosti týkající se životního prostředí se stávají důležitým tématem také v oblasti financí a investic.