Paralelně čínský jüan oslabil na třítýdenní minimum po tom, co data ukázala prohlubující se deflaci v Číně v listopadu.
Dolar posílil o 1,03 % na 146,42 jenu, čímž částečně kompenzoval svůj nedávný prudký pokles vůči japonské měně, který byl způsoben spekulacemi, že Bank of Japan by mohla příští týden upravit svou měnovou politiku.
Podle pondělní zprávy od agentury Bloomberg, založeného na informacích od zasvěcených osob, úředníci Bank of Japan zatím nemají dostatek důkazů o tom, že růst mezd v zemi je dostatečně silný na ospravedlnění ukončení jejich velmi uvolněné měnové politiky již tento měsíc.
Posílení dolaru vůči jenu přispělo k růstu dolarového indexu, který porovnává hodnotu dolaru se šesti hlavními měnami, o 0,16 % na 104,13.
„Není to překvapivé,“ řekl Simon Harvey, vedoucí oddělení devizových analýz ve společnosti Monex Europe. „Jen to ukazuje, že pokud jde o spekulace na japonskou centrální banku, neexistuje oběd zdarma.“
„Myslíme si, že leden představuje vhodnější okamžik než prosinec. Zasedání příští týden přijde v tenčích likviditních pozicích, není tolik prostoru pro následné kroky, pokud jde o navigaci trhů přes změnu podmínek.“
Euro se obchodovalo beze změny na úrovni 1,0757 dolaru, což je blízko svému více než třítýdennímu minimu 1,0724 dolaru z minulého pátku. Britská libra mezitím vzrostla o 0,3 % na 1,2577 dolaru.
Investoři se v tomto týdnu soustředí na údaje o inflaci v USA za listopad, které budou zveřejněny v úterý, a na středeční rozhodnutí Federálního rezervního systému o úrokových sazbách. Sazby budou také stanovovány Evropskou centrální bankou a Bank of England ve čtvrtek.
Ekonomové předpokládají, že americká inflace v listopadu v meziročním srovnání pravděpodobně klesne na 3,1 % z říjnových 3,2 %. Očekává se, že Fed ponechá úrokové sazby na současné úrovni 5,25-5,5 % již potřetí v řadě.
Páteční data ukázala, že růst počtu pracovních míst v USA v listopadu se zrychlil a míra nezaměstnanosti klesla na 3,7 %, což zdůrazňuje pevnost amerického pracovního trhu a oslabuje očekávání brzkého snížení sazeb Fedem na začátku příštího roku.
Tato čísla vedla obchodníky k posunutí očekávání ohledně toho, kdy by Fed mohl začít snižovat úrokové sazby, přičemž nyní mnozí směřují k květnu místo března.
Víkendové údaje z Číny ukázaly, že spotřebitelské ceny v listopadu poklesly nejrychleji za poslední tři roky, a deflace v továrnách se prohloubila, což naznačuje rostoucí deflační tlak a otázky týkající se hospodářského oživení země kvůli slabé domácí poptávce.
Jüan v pondělí oslabil na třítýdenní minimum jak na pevninském, tak na offshore trhu, s poslední hodnotou 7,1768 za dolar. Australský dolar, často používaný jako likvidní náhrada za jüan, klesl o 0,3 % na 0,6558 dolaru.
„Nedostatek výrazného oživení ekonomiky naznačuje, že slabá inflace bude přetrvávat a že je skutečně zapotřebí větší politické podpory,“ uvedl Alvin Tan, vedoucí asijské devizové strategie ve společnosti RBC Capital Markets.
Zdroj: Reuters