V Newyorské kanceláři na začátku roku 2008 se procházeli ti nejlepší a nejchytřejší z Wall Street. Podle vzpomínek Steva Chiavaronne, který je nyní senior portfolio manažerem ve společnosti Federated Hermes, si vzájemně říkali, že i kdyby přišla recese, bude jen krátká a mělká – „stratég za stratégem, stratég za stratégem”.
Nicméně, věci se nevyvíjely tak, jak si stratégové představovali. O několik měsíců později se stalo něco, co si nikdo nikdy nemyslel, že se může stát, a každý den se lidé v kancelářích potýkali s novými výzvami, jak s tímto vývojem naložit, jak popisuje Chiavarone.
Finanční proroci po roce 2008 předpovídali nejrůznější krize, avšak na trzích jsou tyto situace mimořádně vzácné. Nicméně nedá se nevzpomenout na epizodu s padajícími americkými bankami, kdy čtvrtá banka se potácí na hraně bankrotu a vláda musela zprostředkovat akvizici páté a mnohem větší instituce v Evropě. To vše činí srovnání s minulou krizí těžko ignorovatelným.
Tento scénář však zdaleka nedosahuje takového rozsahu. Ačkoli se pravděpodobnost recese výrazně zvýšila, dnešní úřady jsou schopné lépe zvládat stres ve finančním systému a největší banky jsou silnější než v minulosti.
Mimořádně vysoké zadlužení některých států, nestabilita některých rozvíjejících se trhů a napjaté mezinárodní vztahy jsou důvody ostražitosti v současnosti.
Přestože se současná generace investičních profesionálů zdá být nedávnými událostmi značně neznepokojena, je třeba vzít vážně varování veteránů finanční krize, jako je Steve Chiavarone. Z jejich přímých svědectví je třeba vyvodit důležitá poselství, největší z nich je, že situace se může dramaticky změnit během krátké doby a to, co bylo nedávno považováno za nepravděpodobné, se může stát realitou. Proto by měli být investoři stále opatrní.
S ohledem na rychlost, jakou se události dnes vyvíjejí a na nové potenciální problémy, které se objevují a neexistovaly tehdy, je stále naléhavější rozlišovat mezi skutečnou odvahou investorů a falešným pocitem bezpečí.
„Poněkud pozoruhodné je, jak se akciový trh nedávným událostem postavil jako k chirurgickému úderu na určitou skupinu akcií,“ napsal Tony Pasquariello, vedoucí oddělení hedgeových fondů společnosti Goldman Sachs Group Inc. ve svém čtvrtečním obchodním komentáři.
V rámci vládou zprostředkované transakce se UBS Group AG dohodla v neděli na koupi Credit Suisse Group AG za 3,2 miliardy dolarů, s cílem zabránit krizi důvěry. Švýcarská národní banka nabídne UBS likviditní linku ve výši 100 miliard franků (108 miliard USD) v rámci dohody, zatímco vláda poskytne záruku ve výši 9 miliard franků za případné ztráty z aktiv, která UBS přebírá.
Sázky na krizi, které medvědy rozbíjejí léta, jsou dnes na trzích mizivé. Nasdaq 100 právě prožil nejlepší týden od listopadu, úvěrové spready jsou zhruba na třetině úrovně z roku 2008 a dolar klesá.
Navzdory nejvyšší volatilitě státních dluhopisů od roku 2008, což drtí kvantifikátory a další velcí manažeři, se hedgeové fondy minulý týden vrhly na nákup jednotlivých akcií nejrychlejším tempem od ledna 2021, jak vyplývá z obchodní poznámky společnosti Morgan Stanley.
Podobně jako před bouří v roce 2008, i nyní se zdá, že trhy věří, že budou schopny zvládnout finanční stres. Nicméně, jak upozornil Adam Crisafulli, zakladatel společnosti Vital Knowledge v New Yorku, rychlost, s jakou padá domino, když se zlomí důvěra, je jedním ze znaků bankovní krize.
Důvěra hraje klíčovou roli
Crisafulli, který působil v bance Bear Stearns během krize v roce 2008, upozorňuje, že celý obchodní model bank je založen na důvěře, a proto by měly být banky co nejvíce uzavřené a nudné. I když jsou finanční údaje banky velmi dobré, pokud trh ztratí důvěru v banku, je velmi obtížné tuto ztrátu důvěry obnovit.
Francesco Filia, investiční ředitel společnosti Fasanara Capital v Londýně, dříve pracoval v oblasti křížových derivátů v Merrill Lynch, když byla společnost prodána v rámci záchranného programu několik měsíců po pádu Bear Stearns. Tvrdí, že když v roce 2008 došlo k finanční krizi, bylo obtížné vidět její plný rozsah.
Filia dodává, že vždycky jste příliš daleko od rozhodovací pravomoci a zevnitř nezachytíte celý rozsah krize. I když se dívali na rozšiřování vlastních CDS a přemýšleli o tom, co by se mohlo stát, nevěděli, o čem se diskutuje v souvislosti se záchrannými balíčky.
Rozdíl mezi současností a rokem 2008 spočívá v tom, že dnes hrozí vysoká inflace, což může komplikovat reakci Federálního rezervního systému. Na rozdíl od období po pádu banky Silicon Valley, kdy investoři příliš nespekulovali o budoucím růstu úrokových sazeb, spotřebitelské ceny v dnešní době rostou více než dvojnásobným tempem, než jakého se snaží dosáhnout centrální banky. Investoři se dostávají do bezvýchodné situace – buď se inflace udrží na vysoké úrovni, nebo ji nakonec zastaví recese, kterou může podpořit stresovaný bankovní sektor omezující úvěry.
Hlavní stratég společnosti Interactive Brokers Steve Sosnick, který se v roce 2008 podílel na řízení portfolia market makerů Timber Hill v hodnotě 3 až 4 miliard dolarů, řekl: „Nikdy neexistuje jen jeden problém. Pokaždé, když jste si mysleli, že se to zlepší, tak se to nezlepšilo. Pokaždé, když jste si mysleli, že je po všem, schovalo se něco dalšího. Zvýšení sazeb nyní něco zlomí stejně jako bylo tehdy nevyhnutelné, že zvýšení sazeb a omezení mizerných hypoték něco zlomí.“
Kris Sidial, ředitel rizikových strategií pro hedgeový fond Ambrus Group, je známý svými pesimistickými názory a je to i pro něj samotného předvídatelné. Momentálně drží medvědí bankovní opce, což mu za poslední měsíc přineslo 40násobný zisk.
Sidial vyjádřil obavy ohledně hledání kvalitních makléřů, kteří by dokázali přežít případné šíření nákazy. Podle něj je bankovní systém spojen s celým světem a pokud dojde k jeho kolapsu, ovlivní to všechny oblasti.
Sidial dále řekl, že bankovnictví je jedinou oblastí, kde by mohlo selhání mít obrovské následky, a to i v případě, že by byly zničeny technologie nebo jiné oblasti.
Senior wealth manager ve společnosti Murphy & Sylvest Wealth Management, Paul Nolte, říká, že otřesy na trzích často přinášejí příležitosti. V roce 2008 byl poradcem v butikové investiční firmě.
„Tohle už jsme viděli více než několikrát. Když Fed zpanikaří, obvykle je to dobrý čas pro investory, aby začali okusovat finanční trhy. Minulý týden byl toho dokonalým příkladem,“ řekl. Jeho firma přidávala pozice v regionální bance Comerica Inc. a zvyšovala expozici vůči širokým benchmarkům, jako je S&P 500 a Nasdaq Composite.
Rich Steinberg, hlavní tržní stratég ve společnosti Colony Group, zažil rok 2008, kdy banka Lehman Brothers zkrachovala, ale i poté v oboru setrval. Jeho žena mu v den narozenin navrhla, že by mohl začít péct chleba v pekárně, kdyby se mu investiční práce nezdařila. Tento nápad stále leží na jeho stole.
Ponaučení, které Rich Steinberg odvodil ze svého přežití v roce 2008, je, že skvělá značka není zárukou bezrizikového investování a že je důležité zachovat klid a nepropadat panice v turbulentních dobách. Dále varuje před přechytráváním trhu a zdůrazňuje, že psychodynamika v takových dobách může způsobit velké výkyvy cen.
Steinberg hledá potvrzení od ostatních portfolio manažerů a má panickou hrůzu z toho, že by měl mít jen 5% expozici ve financích. Proto se ptá na jejich názor. Ostatní ho ujišťují, aby vydržel a nedělal chybu, že by se vybouřil.
Arthur Tetyevsky, finanční stratég společnosti Seaport Global Holdings, který v době finanční krize pracoval na podobné pozici, ale v HSBC Holdings Plc, uvedl, že v roce 2008 byly banky více zadlužené a regulační orgány měly mnohem méně zkušeností s řešením systémového stresu. Navíc dnes, vzhledem k tomu, že na trhu dominují pasivní fondy, není tak snadné vystoupit z velkých pozic.
Arthur Tetyevsky uvedl, že nejdůležitější lekcí, kterou se během finanční krize v roce 2008 naučili, byla potřeba rychlé reakce na problém. Důležitá je podpora regulačních orgánů a orgánů dohledu. Dnes podle něj vidíme mnohem rychlejší reakce než v roce 2008.
Zatímco v roce 2008 byla inflace velmi nízká, dnes je otázkou, jak ovlivní reakci na krizi. Podle Crisafulliho ze společnosti Vital Knowledge je inflační prostředí nyní velmi odlišné a centrální banky jsou omezeny mnohem více než v minulosti.
Zdroj: Time.com