Po desetiletí byl americký dolar měnou mezinárodního obchodu s ropou a snahy o nalezení alternativy byly zmařeny obtížemi při konverzi a také politickými překážkami.
Podle tří zdrojů obeznámených se záležitostí se problémy rozhořely, když Indie, která se po ústupu evropských zákazníků stala největším odběratelem ruské námořní ropy, trvala v červenci na placení v rupiích a obchodní činnost se téměř rozpadla.
Zdroje, které si přály zůstat v anonymitě, uvedly, že ruští dodavatelé ropy – kteří rovněž nemohli být jmenováni kvůli citlivosti této záležitosti – nemohli uzavírat obchody v indických rupiích kvůli neformálnímu pokynu ruské centrální banky, že tuto měnu nebude akceptovat.
Jeden ruský bankovní zdroj blízký ruské centrální bance uvedl, že přijímat příjmy v nekonvertibilní měně, která má mimo Indii malou hodnotu, je „zbytečné“. Rusko má omezené možnosti utrácet rupie, protože jeho dovoz z Indie je zanedbatelný, uvedl jiný zdroj.
Ruská centrální banka na žádosti o komentář nereagovala.
Podle dvou z uvedených zdrojů nejméně dvě velké ruské ropné společnosti kolem poloviny srpna pohrozily, že přesměrují přibližně tucet tankerů převážejících až milion tun ropy, které mířily do Indie, do jiných destinací.
Jako dočasné řešení střetu zahrnujícího indické obchody byly náklady zaplaceny v kombinaci čínského jüanu, hongkongského dolaru jako přechodné měny na jüan a dirhamu SAE, který je navázán na americký dolar, uvedlo pro agenturu Reuters 10 obchodních zdrojů a úředníků.
Uvedli však, že problémem zůstává nalezení životaschopné alternativy k dolaru a že problémy se týkají odběratelů v Africe, Číně a Turecku, které se staly předními odběrateli ruské ropy.
Největší problém se však týká Indie, která podle údajů LSEG a výpočtů agentury Reuters nakupuje více než 60% ruské námořní ropy. Po Číně je celkově největším odběratelem ruské námořní ropy.
Problémy se budou pravděpodobně zhoršovat, protože se zvyšuje kontrola obchodu. Washington v minulých týdnech uvalil první sankce na majitele tankerů převážejících ruskou ropu za ceny vyšší než západní cenový strop, což je první vynucení tohoto limitu od jeho zavedení koncem loňského roku.
Zdroj: Reuters