Dvě z největších čínských státních bank a přední akciová banka v posledních několika měsících zintenzivnily prověřování menších věřitelů, aby identifikovaly ty, kteří mají špatnou kvalitu aktiv a u nichž existuje vysoké riziko selhání, uvedly zdroje.
Dvě státní banky se rozhodly snížit limity mezibankovních úvěrů a stanovit kratší dobu splatnosti pro menší partnery považované za vysoce rizikové, uvedly dva ze zdrojů.
Všechny zdroje, které hovořily pod podmínkou anonymity kvůli citlivosti této záležitosti, jsou s touto záležitostí přímo obeznámeny.
Tento krok přichází v době rostoucích obav o zdraví menších bank v druhé největší ekonomice světa, protože prohlubující se krize v sektoru nemovitostí a narůstající zadlužení místních vlád z nich činí slabý článek finančního systému.
Opatrný přístup některých velkých bank k menším bankám by mohl prohloubit jejich kapitálové potíže, protože mají méně jiných možností získávání finančních prostředků, což by mohlo Peking donutit zasáhnout s více podpůrnými opatřeními.
Zatímco větší čínské banky využívají k poskytování úvěrů především vklady klientů – stabilní a dlouhodobý zdroj financování – menší věřitelé si v posledních letech agresivně půjčují od místních konkurentů, aby získali finanční prostředky.
Podle údajů Čínského systému devizového obchodování (CFETS), na který dohlíží centrální banka, tvoří čínské střední a menší banky zhruba polovinu objemu obchodů na trhu mezibankovních úvěrů.
Jeden ze zdrojů, vysoký úředník přední akciové banky, která patří k těm, které přezkoumávají úvěrovou angažovanost vůči menším partnerům, uvedl, že banka zpřísnila kritéria pro poskytování úvěrů menším bankám.
V rámci toho přestala nakupovat dluhopisy vydané menšími bankami, jejichž celková aktiva jsou nižší než 40 miliard USD, uvedl zdroj.
Čínská lidová banka (People’s Bank of China, PBOC) a Národní úřad pro finanční regulaci (National Financial Regulatory Administration), který dohlíží na všechny aspekty čínského finančního sektoru v hodnotě 63 bilionů USD, na žádost agentury Reuters o komentář nereagovaly.
Zdroj: Reuters, zdroj úvodní fotografie: CNBC