Návrat k růstu německého hospodářství IfW očekává až v příštím roce, přičemž HDP by se mělo zvýšit pouze o 0,5%. Předchozí letní výhled přitom počítal s růstem o 1,1%. V loňském roce německá ekonomika zaznamenala pokles o 0,3%.
„Německá ekonomika klopýtá k bezkrevnému oživení, zčásti kvůli neschopnosti hospodářské politiky nastavit jasný směr,“ uvedl Stefan Kooths, vedoucí ekonomického výzkumu IfW.
Podle údajů spolkového statistického úřadu klesl německý HDP ve druhém čtvrtletí o 0,1% oproti prvnímu kvartálu, kdy vzrostl o 0,2%.
„Německá ekonomika se potýká s krizí, která je nejen cyklická, ale také strukturální,“ uvedl prezident IfW Moritz Schularick. Upozornil na negativní dopady rozpočtových škrtů a zmínil, že změna měnové politiky Evropské centrální banky (ECB) přišla pro Německo příliš pozdě.
Schularick také kritizoval, že tradiční klíčová odvětví příliš dlouho odolávala změnám, a vyzdvihl problematiku nedostatku kvalifikovaných pracovníků ze zahraničí, což komplikují diskuze o azylové politice. „Pokud se situace nezmění, budeme svědky dalšího snižování růstového potenciálu německé ekonomiky,“ dodal.
Mezi klíčovými odvětvími, která čelí problémům, je například německý automobilový průmysl, který se snaží přizpůsobit přechodu od spalovacích motorů k elektromobilům. Největší německá automobilka Volkswagen tento týden uvedla, že by poprvé v historii mohla uzavřít některé závody v Německu.
ECB zahájila zvyšování úrokových sazeb v červenci předloňského roku, aby snížila inflaci v eurozóně. Loni v říjnu ECB přerušila zvyšování úroků, ale základní sazbu držela na 4,50%. V červnu tohoto roku se rozhodla snížit úrokové sazby o čtvrt procentního bodu s cílem podpořit hospodářský růst v zemích eurozóny.
Zdroj: ČTK, zdroj úvodní fotografie: Bloomberg