Podle údajů zveřejněných společností FMDQ, která vypočítává směnný kurz, nigerijská měna v úterý v takzvaném okně NAFEM oslabila o 2,1% na 1 615,94 za dolar. Jedná se o nejnižší hodnotu, na které se měna vůči zelené bankovce obchodovala od doby, kdy agentura Bloomberg začala tyto údaje zpracovávat.
Tento pohyb se otřásl mnohem větším než očekávaným zvýšením úrokových sazeb o 400 bazických bodů ze strany nigerijské centrální banky, které zvedlo její základní úrokovou sazbu na rekordních 22,75%.
„Kromě zpřísnění likvidity nairy je stále co dělat,“ uvedla Samantha Singh-Jamiová, africká strategička Rand Merchant Bank. Stát se stále musí vypořádat „se zaostávajícími devizami a zvýšení devizové likvidity je klíčové“.
Nairu vyčerpává místní nedostatek dolarů a nevyřízená nevyřízená poptávka po americké měně, kterou se centrální banka neustále snaží snížit.
Podle Abubakara Mohammeda, výkonného ředitele společnosti Forward Marketing Bureau de Change Ltd., která sleduje údaje v Lagosu, se v úterý na neoficiálním paralelním trhu obchodovala naira za 1600 za dolar z 1590 v předchozí den.
Házení stínu
Mizerný sentiment zastínil také národní eurové dluhopisy denominované v dolarech, které ve středu patřily k nejhorším mezi státními dluhopisy EM. Dluhopisy splatné v letech 2038, 2049, 2051, 2032, 2033 a 2047 se v indexu státních dluhopisů v tvrdé měně agentury Bloomberg umístily na posledním dvacátém místě. Výnos cenných papírů s termínem splatnosti 2051 vzrostl o šest bazických bodů na 10,3%.
Akciový index 151 nigerijských akcií All Share klesl ve 12:40 v Lagosu přibližně o 1% na 99 426,13, což je nejnižší hodnota za poslední měsíc.
Větší zvýšení bylo sice „dobrým prvním krokem“, ale příliš mnoho let nejistoty v politice narušilo důvěru trhu, uvedl Simon Quijano-Evans, hlavní ekonom společnosti Gemcorp Capital Management Ltd.
„Pokud to centrální banka myslí vážně a měnový kurz se bude nadále vzdalovat, budeme potřebovat ještě větší zvýšení a pevnou koordinaci fiskální a měnové politiky,“ řekl. „A také potřebujeme vidět plnou transparentnost týkající se kurzové politiky.“
Guvernér centrální banky Olayemi Cardoso v rozhovoru s novináři po úterním rozhodnutí o sazbách uvedl, že měna trpí různými deformacemi, včetně aktivit spekulantů, ale snaha o sjednocení oficiálního a neoficiálního trhu přinese ovoce.
Při vysvětlování „výrazného“ zvýšení sazeb také připustil, že existuje kompromis mezi snahou o hospodářský růst a zkrocením inflace, ale tvůrci politiky jsou přesvědčeni, že nemohou dosáhnout prvního cíle bez zajištění nízkého a stabilního růstu cen.
Další zasedání měnověpolitického výboru centrální banky se uskuteční 25. a 26. března.
Trade-Off
Analytici uvedli, že tento kompromis by mohl mít viditelný krátkodobý dopad na nigerijskou ekonomiku.
„Pokud jde o důsledky zvýšení sazeb, očekáváme, že v několika příštích čtvrtletích se projeví jeho dominový efekt na růstu HDP,“ uvedli ve středu v e-mailové poznámce analytici společnosti FBNQuest Tunde Abidoye a Tobi Ehinmosan.
„Ačkoli v roce 2024 očekáváme růst HDP o 3,1%, skutečný HDP by mohl být nižší než naše předpovědi kvůli restriktivním podmínkám měnové politiky a pokračujícímu tlaku na peněženky domácností.“
Naira letos oslabila vůči dolaru o 44%, čímž se stala druhou nejhorší měnou na světě po libanonské libře.
Zdroj: Bloomberg, zdroj úvodní fotografie: Peníze.cz