The Times uvedly, že jsou první velkou americkou mediální organizací, která zažalovala OpenAI, tvůrce populární platformy umělé inteligence ChatGPT, a Microsoft, investora OpenAI a tvůrce platformy umělé inteligence nyní známé jako Copilot, kvůli problémům s autorskými právy spojenými s jejich díly.
Spisovatelé a další osoby rovněž podali žaloby, aby omezili scraping – neboli automatické shromažďování dat – jejich online obsahu službami AI bez náhrady.
Noviny ve své stížnosti podané u federálního soudu na Manhattanu obvinily společnosti OpenAI a Microsoft z toho, že se snaží „zdarma využít obrovské investice deníku The Times do jeho novinářské práce“ tím, že je využívají k poskytování alternativních prostředků pro poskytování informací čtenářům.
„Na bezplatném využívání obsahu The Times k vytváření produktů, které nahrazují The Times a kradou jim publikum, není nic ‚transformačního‘,“ uvedly Times.
OpenAI a Microsoft uvedly, že používání děl chráněných autorským právem k trénování produktů umělé inteligence představuje „spravedlivé použití“, což je právní doktrína upravující nelicencované používání materiálů chráněných autorským právem.
Americký úřad pro autorská práva na svých webových stránkách uvádí, že „transformativní“ použití přidává „něco nového, s dalším účelem nebo charakterem“ a je „pravděpodobnější, že bude považováno za spravedlivé“.
Deník Times nepožaduje konkrétní částku odškodnění, ale odhaduje škody v „miliardách dolarů“. Chce také, aby společnosti OpenAI a Microsoft zničily modely chatbotů a tréninkové sady, které obsahují její materiál.
Jednání, která měla odvrátit žalobu a umožnit „oboustranně výhodnou výměnu hodnot“ s žalovanými, byla neúspěšná, uvedly 172 let staré noviny.
„Respektujeme práva tvůrců a vlastníků obsahu,“ uvedla společnost OpenAI v e-mailovém prohlášení. „Naše probíhající rozhovory s New York Times byly produktivní a postupovaly konstruktivně, takže jsme tímto vývojem překvapeni a zklamáni.“
Společnost Microsoft na žádosti o komentář nereagovala.
Ocenění společnosti OpenAI na 80 miliard dolarů
Společnosti zabývající se umělou inteligencí shromažďují informace na internetu, aby trénovaly generativní chatboty s umělou inteligencí, a přilákaly miliardy dolarů investic.
Investoři ocenili společnost OpenAI na více než 80 miliard dolarů.
Zatímco mateřská společnost OpenAI je nezisková, Microsoft investoval 13 miliard dolarů do ziskové dceřiné společnosti, což by znamenalo 49% podíl.
Spisovatelé, včetně Davida Baldacciho, Jonathana Franzena, Johna Grishama a Scotta Turowa, rovněž zažalovali OpenAI a Microsoft u federálního soudu na Manhattanu a tvrdí, že systémy umělé inteligence mohly kooptovat desítky tisíc jejich knih.
V červenci komička Sarah Silvermanová a další autoři zažalovali v San Francisku společnosti OpenAI a Meta Platforms (META.O) za to, že „spolkly“ jejich díla, včetně Silvermanové knihy „The Bedwetter“ z roku 2010. Soudce v listopadu většinu tohoto případu zamítl.
The Times podaly žalobu sedm let poté, co Nejvyšší soud USA odmítl obnovit spor o digitální knihovnu milionů knih společnosti Google (GOOGL.O).
Federální odvolací soud rozhodl, že tato knihovna, která čtenářům umožňuje přístup k úryvkům textu, představuje spravedlivé užití autorských děl.
„OpenAI dává autorskému průmyslu druhé sousto,“ řekl Deven Desai, profesor obchodního práva a etiky na Georgia Institute of Technology.
„Záleží na výstupech,“ řekl Desai. „Část problému při posuzování odpovědnosti společnosti OpenAI spočívá v tom, že společnost změnila své produkty, jakmile se objevily problémy s autorskými právy. Soud by mohl říci, že její výstupy v tomto okamžiku jsou dostatečné pro shledání odpovědnosti.“
Chatboti umocnili boj velkých mediálních organizací o přilákání a udržení čtenářů, ačkoli Times si vedly lépe než většina z nich.
Timesy skončily v září s 9,41 milionu předplatitelů pouze digitálních médií, což je o rok dříve 8,59 milionu, zatímco počet předplatitelů tištěných médií klesl ze 740 tisíc na 670 tisíc.
Předplatné generuje více než dvě třetiny příjmů Timesů, zatímco reklama generuje asi 20% příjmů.
Zdroj: Reuters, zdroj úvodní fotografie: Computerworld