V posledních dvou letech se region, bohatý na energetické zdroje, stal živým centrem pro IPO. Díky snahám vlád diverzifikovat ekonomiky mimo ropný sektor a prodeji podílů ve státních společnostech během období vysokých cen ropy, získal region větší pozornost. Tento trend byl posílen i vyloučením Ruska z indexu MSCI Emerging Markets po jeho invazi na Ukrajinu a zpomalením růstu v Číně, což vedlo investory k zaměření se na Perský záliv.
Ačkoliv region v letošním roce získal méně než polovinu loňské částky s 10,5 miliardami dolarů, stále se jedná o třetí nejúspěšnější rok od roku 2007 z hlediska výnosů z IPO, podle dat Bloomberg. Blízký východ letos tvoří přibližně 45 % celkového objemu IPO v regionech Evropy, Blízkého východu a Afriky, oproti 51 % v roce 2022.
Bankéři očekávají, že prudký nárůst IPO na Blízkém východě a v severní Africe bude pokračovat, díky silnému růstu, vládním reformám a zvýšenému zájmu investorů.
„Výhled pro IPO v oblasti MENA v roce 2024 je velmi silný,“ uvedl Christian Cabanne, vedoucí oddělení kapitálových trhů Bank of America Corp. pro střední a východní Evropu, Blízký východ a Afriku. „Rozdíl mezi rokem 2023 a 2024 je možná v tom, že v roce 2024 očekáváme, že na trh přijde více soukromých společností, včetně Spojených arabských emirátů.“
IPO na Blízkém východě zůstávají silné
Letošní rok bude pro IPO jedním z nejlepších za posledních dvacet let
Mezi firmami, které se chystají na burzovní debut v příštím roce, patří saúdskoarabský low-cost letecký dopravce Flynas, jenž již najal banky pro svou potenciální nabídku, řetězec supermarketů Spinneys Dubai LLC a výrobce šíšy Al Fakher pod značkou Advanced Inhalation Rituals, podle informací od Bloomberg News. Kromě toho se na burzu chystají také začínající firmy jako Floward, specializující se na e-commerce, a Tabby, poskytovatel služby nákupů s možností odložené platby.
Minulý rok dosáhl celkový objem IPO na Blízkém východě téměř 23 miliard dolarů a v roce 2019 to bylo 31,2 miliardy dolarů, přičemž významnou část těchto čísel tvořila rekordní nabídka společnosti Saudi Aramco ve výši 29,4 miliardy dolarů.
Silná výkonnost
Výrazné úspěchy na trhu IPO na Blízkém východě výrazně kontrastují s vývojem na ostatních klíčových trzích, jako jsou USA, Evropa a Čína. Na globální úrovni je letošní rok pro IPO nejhorším od roku 2009, s mnoha významnými kotacemi, které zažily průměrný obchodní debut, jako například německý výrobce sandálů Birkenstock Holding Plc.
Situace na Blízkém východě je však odlišná. Průměrné zisky u IPO, které získaly minimálně 100 milionů dolarů, dosáhly téměř 40 %, přičemž jen jedna společnost, Investcorp Capital Plc, se obchoduje pod svou nabídkovou cenou, a to o 13 % nižší, po ukončení stabilizačního období ceny měsíc po jejím debutu.
Vysoký výkon IPO v regionu pravděpodobně přitáhne investory zpět pro více příležitostí, zvláště vzhledem k atraktivním dividendovým výnosům a expozici v dříve podzastoupených sektorech.
„Investoři se nyní velmi rádi vystavují těmto novým odvětvím, která se najednou na trhu objevují,“ řekl Rami Sidani, vedoucí oddělení správy portfolia a investic v zemích MENA ve společnosti Schroders Investment Management. „Je tu tedy obrovský zájem a IPO jsou relativně dobře oceněny.“
Konflikt v Gaze
Nicméně, ne vše na trzích v regionu je bezproblémové. Vznik konfliktu mezi Izraelem a Hamásem v Gaze na počátku října způsobil 3,2% pokles indexu MSCI GCC Countries, v důsledku obav investorů z možného rozšíření konfliktu. Od té doby došlo k 12% zotavení indexu, když tyto obavy ustoupily.
„Trh je stále na dobrém místě, konflikt ho neovlivnil a situace by mohla zůstat poměrně vyrovnaná,“ uvedl Salah Shamma, vedoucí akciových investic společnosti Franklin Templeton pro Blízký východ a severní Afriku se sídlem v Dubaji. „Pokud by se však situace vyhrotila a pokud by se rozšířilo divadlo operací, pak by to rozhodně mohlo mít nepříznivý vliv na rizikovou prémii a na to, jak investoři vnímají tento region.“
Další potenciální hrozbou pro dynamiku IPO v Perském zálivu může být pokles úspěšnosti akcií na burze, které jsou běžně vnímány jako zaručený zdroj zisku, zejména v případě firem s vládní podporou.
„Pokud existuje nějaké riziko, pak je to výkonnost na následném trhu,“ řekl Andrew Briscoe, vedoucí syndikátu ECM pro region EMEA v Bank of America. „Motivace mezi dodavateli, společnostmi, institucionálními a místními retailovými kupci se vyrovnaly. Vzhledem k tomu, že se nabídka IPO přesouvá směrem k privátním aktivům, bude klíčové, aby toto sladění pobídek vydrželo.”
Zdroj: Bloomberg, zdroj úvodní fotografie: Arabian Business