Podle dvou zdrojů z OPEC+, kteří chtěli zůstat anonymní kvůli citlivosti informací, bylo toto zvýšení odsunuto o dva měsíce.
Původní snížení těžby o 2,2 milionu barelů denně, realizované ve druhém a třetím čtvrtletí, mělo skončit tento měsíc. Snížení se dobrovolně účastnily země jako Alžírsko, Irák, Kazachstán, Kuvajt, Omán, Rusko, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, a nejednalo se o povinné opatření platné pro všechny členy OPEC+.
OPEC ve čtvrtečním prohlášení potvrdil, že osm zemí prodlouží svá dobrovolná omezení těžby o 2,2 milionu barelů denně. Postupné uvolňování těchto omezení začne v prosinci letošního roku a potrvá až do listopadu 2025.
Ceny ropných futures, které na začátku týdne klesly, ve čtvrtek vzrostly. Listopadový kontrakt na ropu Ice Brent se v Londýně obchodoval za 73,63 USD za barel, což je o 1 % více než při předchozím uzavření. Říjnový kontrakt Nymex se obchodoval za 70,17 USD za barel, což je rovněž o 1 % více než při předchozím uzavření.
Podle oficiální politiky OPEC+ bude aliance v příštím roce produkovat celkem 39,725 milionů barelů denně. Někteří členové skupiny navíc samostatně omezují těžbu o dalších 1,7 milionu barelů denně v roce 2025, a to na dobrovolné bázi.
Detaily a časový harmonogram těchto dohod nebyly upraveny v návaznosti na poslední jednání, uvedl jeden ze zdrojů OPEC+.
Ceny ropy ovlivňuje slabé oživení poptávky ze strany Číny, druhé největší světové ekonomiky a hlavního dovozce ropy, po krizi v 19. století. Co se týče nabídky, klíčoví členové OPEC+ jako Irák a Kazachstán často překračují své měsíční kvóty v rámci dohody a navrhli další snížení produkce, aby tyto přebytky do září 2025 kompenzovali.
Situaci na trhu také zamlžují výpadky v Libyi, severoafrickém členovi OPEC, což vytváří nejistotu ohledně nabídky a poptávky. Trh si není jistý, zda se politické problémy, které ohrožují produkci ve výši téměř 1,2 milionu barelů denně, podaří v dohledné době vyřešit, nebo zda potrvají déle.
Zdroj: CNBC, zdroj úvodní fotografie: Gulf Business