Cena ropy Brent klesla na úroveň kolem 82 dolarů za barel ze zářijového maxima pro rok 2023, které se pohybovalo kolem 98 dolarů. Ceny byly ovlivněny obavami o hospodářský růst a poptávku, přestože OPEC a jeho spojenci omezili dodávky a situace na Blízkém východě poskytla určitou podporu trhu.
OPEC ve své měsíční zprávě uvedl, že trh zůstává zdravý navzdory „přehnaně negativním náladám“, přičemž poukázal na silný čínský dovoz, menší rizika poklesu hospodářského růstu a silný fyzický trh s ropou.
„Nedávné údaje potvrzují robustní hlavní trendy globálního růstu a zdravé základy trhu s ropou,“ uvedl OPEC v tematickém článku na začátku své zprávy.
„Ceny ropy měly v posledních týdnech tendenci klesat, a to především díky spekulantům na finančních trzích.“
Ve své nedávné zprávě OPEC aktualizoval odhad růstu světové poptávky po ropě na rok 2023 na 2,46 milionu barelů denně (bpd), což je nárůst o 20 000 bpd oproti předchozí prognóze. Pro rok 2024 OPEC nadále předpovídá růst poptávky o 2,25 milionu bpd, což je stejné jako v minulém měsíci.
Zrušení pandemických restrikcí v Číně přispělo k očekávanému růstu poptávky po ropě v roce 2023. OPEC přitom pro příští rok předpovídá silnější růst poptávky než jiné prognostické organizace, jako je Mezinárodní energetická agentura.
Tato zpráva přichází před schůzkou OPEC a jeho spojenců, známých jako OPEC+, která se koná 26. listopadu k určení budoucí politiky. Tato skupina snižuje produkci od konce roku 2022 s cílem podpořit trh, a jejich nejnovější dohoda zahrnuje omezení produkce až do konce roku 2024.
Produkce OPEC se zvyšuje
Podle zprávy OPEC došlo v říjnu k navýšení produkce ropy ze strany OPEC, navzdory dříve avizovanému snížení dodávek, přičemž k tomuto nárůstu došlo zejména v Íránu, Angole a Nigérii.
Írán, který je kvůli americkým sankcím vyjmut z omezení dodávek ze strany OPEC, zvyšoval svou produkci v roce 2023. Analytici to přičítají úspěchu Íránu v obcházení těchto sankcí a také určité míře tolerance ze strany USA při prosazování těchto sankcí.
Nigérie a Angola se naopak zotavují z vnitřních problémů, které dříve omezily jejich těžbu.
OPEC ve své zprávě o základní síle ropného trhu také poznamenal, že produkce ropy v Nigérii, stejně jako u dalších 11 členů OPEC, kteří se podrobují těžebním limitům, zůstává pod stanovenými těžebními cíli.
Dále OPEC uvedl, že silný fyzický trh s ropou je dalším ukazatelem zdravého stavu celého trhu.
„Silný fyzický trh s ropou se dále odráží v silných diferenciálech ropy, které byly v říjnu zaznamenány téměř ve všech regionech a pokračovaly i na začátku listopadu,“ uvedl OPEC.
Zdroj: Reuters, zdroj úvodní fotografie: Forbes