Společnost OpenAI v pondělním podání u federálního soudu na Manhattanu uvedla, že Times přiměly technologii k reprodukci svých materiálů prostřednictvím „klamavých výzev, které hrubě porušují podmínky používání OpenAI“.
„Tvrzení ve stížnosti Timesů neodpovídají jejich pověstným přísným novinářským standardům,“ uvedla společnost OpenAI. „Pravda, která vyjde najevo v průběhu tohoto případu, je, že Times někomu zaplatily, aby se naboural do produktů OpenAI.“
Společnost OpenAI nejmenovala „nájemného vraha“, kterého podle ní Times využily k manipulaci se svými systémy, a neobvinila noviny z porušení žádných zákonů proti hackerství.
„To, co společnost OpenAI bizarně nesprávně označuje za ‚hacking‘, je pouhé použití produktů OpenAI k hledání důkazů, že ukradli a reprodukovali autorsky chráněné dílo deníku The Times,“ uvedl v úterním prohlášení právní zástupce novin Ian Crosby.
Zástupci společnosti OpenAI na žádost o komentář k podání žaloby bezprostředně nereagovali.
Deník The Times zažaloval v prosinci společnost OpenAI a jejího největšího finančního sponzora Microsoft (MSFT.O) a obvinil je, že bez povolení použili miliony jeho článků k výcviku chatbotů, kteří mají uživatelům poskytovat informace.
The Times patří mezi několik vlastníků autorských práv, kteří zažalovali technologické společnosti kvůli údajnému zneužití jejich děl při tréninku umělé inteligence, včetně skupin autorů, výtvarných umělců a hudebních vydavatelů.
Technologické společnosti uvedly, že jejich systémy umělé inteligence spravedlivě využívají materiál chráněný autorskými právy a že žaloby ohrožují růst potenciálního odvětví v hodnotě několika bilionů dolarů.
Soudy se dosud nezabývaly klíčovou otázkou, zda lze školení AI považovat za spravedlivé užití podle autorského práva. Dosud soudci zamítli některé žaloby na porušení autorských práv v souvislosti s výstupy generativních systémů umělé inteligence na základě nedostatku důkazů, že obsah vytvořený umělou inteligencí se podobá dílům chráněným autorským právem.
Stížnost deníku The New York Times uváděla několik případů, kdy chatboti OpenAI a Microsoft na požádání poskytli uživatelům téměř doslovné výňatky ze svých článků. Obvinila společnosti OpenAI a Microsoft z toho, že se snaží „zdarma využít obrovské investice Timesů do jejich žurnalistiky“ a vytvořit náhradu za noviny.
Společnost OpenAI ve svém podání uvedla, že Times potřebovaly „desítky tisíc pokusů, aby vygenerovaly vysoce anomální výsledky“.
„Při běžném používání ChatGPT nelze servírovat články Timesů podle libosti,“ uvedla společnost OpenAI.
Společnost OpenAI ve svém podání rovněž uvedla, že ona i další společnosti zabývající se umělou inteligencí nakonec své případy vyhrají na základě otázky spravedlivého použití.
„Společnost Times nemůže zabránit modelům AI v získávání poznatků o faktech, stejně jako jiná zpravodajská organizace nemůže zabránit samotným Timesům, aby znovu zveřejňovaly příběhy, na jejichž vyšetřování se nepodílely,“ uvedla společnost OpenAI.
Zdroj: Reuters