Bloomberg

OpenAI vydává nový model se schopností lidského uvažování

OpenAI uvádí nový model umělé inteligence, známý interně jako „Strawberry“, který umí provádět některé úkoly připomínající lidské uvažování. OpenAI se tak snaží udržet na špici přeplněného trhu s konkurenty.

Nový model, nazvaný o1, je navržen tak, aby trávil více času výpočtem odpovědi před tím, než odpoví na dotazy uživatelů, uvedla společnost ve čtvrtečním blogovém příspěvku. Díky modelu by nástroje OpenAI měly být schopné řešit vícekrokové problémy, včetně složitých matematických a programovacích otázek.

„Jako raný model zatím nemá mnoho funkcí, které dělají ChatGPT užitečným, jako je prohledávání webu pro informace a nahrávání souborů a obrázků“ uvedla společnost. „Ale pro složité úkoly uvažování je to významný pokrok a představuje novou úroveň schopností AI. Proto resetujeme číslování zpět na 1 a tuto sérii pojmenováváme OpenAI o1.“

Náhledová verze modelu bude dostupná přes populární chatbot ChatGPT pro platící uživatele Plus a Team ve čtvrtek. Bloomberg dříve uvedl, že společnost by mohla nový model vydat již tento týden.

Vydání modelu přichází v době, kdy OpenAI se sídlem v San Franciscu hledá investice v miliardách dolarů a čelí rostoucí konkurenci v závodě o vývoj stále sofistikovanějších systémů umělé inteligence. OpenAI ale není jediná firma, která pracuje na podobných schopnostech; konkurenti jako Anthropic a Google také propagují „schopnosti uvažování“ se svými pokročilými AI modely. 

Zdroj: Bloomberg

V blogovém příspěvku OpenAI uvedla příklady odpovědí modelu na otázky týkající se programování, angličtiny a matematiky a požádala ho o vyřešení jednoduché křížovky. V sérii příspěvků na X, vědec z OpenAI Noam Brown uvedl, že společnost vydává model v náhledu částečně proto, aby zjistila, jak ho lidé používají a kde je třeba ho zlepšit. 

Zkušenost s používáním aktualizovaného AI systému OpenAI se bude trochu lišit od toho, na co jsou lidé zvyklí u ChatGPT. Před odpovědí na uživatelský dotaz se nový software na pár sekund zastaví a za scénou, neviditelně pro uživatele, zváží několik souvisejících podnětů a poté shrne to, co vypadá jako nejlepší odpověď. Tato technika se někdy označuje jako „chain of thought“ (řetězec myšlenek).

OpenAI už delší dobu pracuje na tom, aby počítače zvládaly vícekrokové úkoly. Například v květnu 2023 společnost vydala blogový příspěvek a doprovodný vědecký článek o svých snahách zlepšit schopnosti AI systémů řešit matematické problémy. Podle článku společnost trénovala model tak, že ho odměňovala za každý správný krok v procesu hledání odpovědi, a ne jen za správnou odpověď.

Zdroj : Bloomberg, zdroj úvodní fotografie: Bloomberg

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn