platina

Trh s platinou čelí největšímu deficitu za dekádu, ceny však stagnují

Podle průmyslové zprávy se očekává, že trh s platinou zažije největší roční deficit za posledních deset let, přičemž ceny zatím reagují jen pomalu.

Čtvrtletní zpráva Světové rady pro investice do platiny (World Platinum Investment Council) naznačuje, že výrazný nárůst držby v burzovně obchodovaných fondech a silná čínská poptávka po velkých prutech povedou k deficitu přesahujícímu 1 milion uncí v roce 2024, což následuje po loňském deficitu 731 000 uncí.

„Dokonce i při deficitech tohoto rozsahu se zdá, že cena platiny nereaguje,“ uvedl výkonný ředitel WPIC Trevor Raymond. Nicméně sentiment se mění směrem k vyšší a dlouhodobější poptávce po automobilech, což by mělo pomoci silným základním fundamentům platiny hrát „významnější roli“, dodal.

Cena platiny klesla od svého vrcholu na začátku roku 2021 o přibližně 30 %, zatímco palladium a rhodium, které jsou úzce spjaty s platinou, zaznamenaly výraznější pokles kvůli nejistotě ohledně poptávky ze strany automobilového průmyslu, který tyto kovy využívá ke snížení emisí z dieselových a benzinových motorů. Tento vývoj negativně ovlivnil ziskovost některých dražších provozů v Jihoafrické republice, největším světovém producentu platiny.

Držba platinových ETF fondů vzrostla v období duben-červen o 444 000 uncí, což představuje nejvyšší čtvrtletní nárůst od roku 2020, přičemž důvodem byla slabší výkonnost platiny ve srovnání se zlatem a zlepšující se fundamenty, uvádí zpráva. Očekává se, že celoroční nárůsty se sníží na 150 000 uncí.

platina

V minulém čtvrtletí se čínské maloobchodní investice více než zdvojnásobily oproti předchozímu roku.

Poptávka po platině by měla v roce 2024 dosáhnout 8,12 milionu uncí, přičemž růst poptávky v sektoru šperků by měl dosáhnout 7 %. Očekává se rovněž nárůst poptávky v průmyslu a automobilovém sektoru, které tvoří hlavní část trhu.

Na druhé straně se předpokládá, že celková těžba platiny v roce 2024 poklesne o 2 % na 5,51 milionu uncí, a to v důsledku restrukturalizace těžebních provozů v Jihoafrické republice a poklesu rafinované produkce v Rusku. Nadzemní zásoby platiny by se měly snížit o 25 % na přibližně 3 miliony uncí.

„S výrazným zpomalením růstu míry rozšíření trhu bateriových elektromobilů a normalizací cen palladia a rhodia se očekává, že základní fundamenty se opět stanou hlavním faktorem určujícím cenu platiny do budoucna,“ uvedl Edward Sterck, ředitel výzkumu WPIC.

Zdroj: Bloomberg

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn