Ceny ropy klesají spolu s ostatními třídami aktiv kvůli obavám ze slabé globální ekonomiky a zejména kvůli slabým údajům z Číny, která je největším světovým dovozcem ropy.
Minulý týden se zdálo, že skupina v říjnu přistoupí ke zvýšení těžby o 180 000 barelů denně (bpd), ale volatilita trhu způsobená odstávkou ropných zařízení v Libyi a slabý výhled poptávky vyvolaly ve skupině obavy, uvedl jeden ze zdrojů.
Objevily se návrhy na odložení zvýšení, uvedl jeden ze zdrojů. Další uvedl, že odklad se jeví jako velmi pravděpodobný.
Organizace zemí vyvážejících ropu ani saúdský vládní komunikační úřad na žádosti o komentář bezprostředně nereagovaly.

Osm členů OPEC+, mezi něž patří i jeho spojenci, má v říjnu zvýšit těžbu o 180 000 barelů denně v rámci plánu začít rušit poslední vrstvu omezení těžby ve výši 2,2 milionu barelů denně a zároveň zachovat ostatní škrty až do konce příštího roku.
Ropa Brent se ve středu v 1104 GMT obchodovala o 1% výše na 74,47 USD za barel, když vzrostla díky zprávě o možném odkladu, zůstala však na nejnižší úrovni od prosince.
Ceny v posledních týdnech zažívaly vysokou volatilitu, protože roztržka mezi soupeřícími frakcemi v Libyi, která je producentem OPEC, o kontrolu nad centrální bankou vedla ke ztrátě produkce nejméně 700 000 barelů denně.
V úterý se ceny propadly přibližně o 5% na základě zpráv, že se připravuje možná dohoda o vyřešení konfliktu.
Zatížila je také slabá čínská poptávka a propad globálních rafinérských marží, což by se mohlo projevit tím, že rafinérie budou zpracovávat méně ropy.
„Zatímco region APAC měl v letošním roce nést většinu růstu, nedostatečné výsledky Číny snížily projekce růstu pro rok 2024 a nadále zaostávají za úrovní dovozu ropy i výkonu rafinerií v roce 2023,“ uvedla ve své poznámce analytička společnosti RBC Capital Helima Croft.
Zdroj: Reuters, zdroj úvodní fotografie: Bloomberg